70  خیر ساخت و ساز حوزه های علمیه خواهران تجلیل می شوند

۷۰ خیر ساخت و ساز حوزه های علمیه خواهران تجلیل می شوند

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حبیب الله بور بور روز دوشنبه در نشست خبری تشریح برنامه های نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیرین ساخت و ساز حوزه های علمیه خواهران در مرکز تحقیقات زن و خانواده، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان ، از آنها به عنوان ایثارگران و مدافعان مردم یاد کرد.
وی با اشاره به شناسایی حدود یکهزار و ۳۷۸ خیر ساخت و ساز حوزه های علمیه خواهران در سراسر کشور، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، گفت: این تعداد در ۲۰ سال گذشته به تفکیک استان، منطقه و محله، شناسایی شده اند.
رییس هیات مدیره جامعه خیرین حوزه های علمیه خواهران کشور در ادامه با تبریک ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، گفت: این همایش در روز ۱۳ بهمن چهارشنبه با حضور جمعی از مسئولان کشور در مرکز همایش آدینه برگزار خواهد شد.
بوربور در ادامه از علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، رحمانی فضلی وزیر کشور و پورمحمدی وزیر دادگستری به عنوان مهمانان و سخنرانان اصلی این همایش یاد کرد. 
به گفته وی علاوه بر مدعوین، بیش از ۶۰۰ نفر از خیرین نیز در این آیین حضور خواهند داشت. 
بوربور، برگزاری این همایش را در راستای هم افزایی و همفکری و همچنین فرهنگ سازی جامعه خیران عنوان کرد و گفت: پیرو دیدار با مراجع معظم تقلید، علمای محترم تاکید داشتند تمام ظرفیت ها و توانایی های مسئولان، خیران و حتی علما در این راستا به کارگرفته شود.
رئیس هیات مدیره مجمع خیرین کشور در ادامه هدف از تشکیل جامعه خیران حوزه های علمیه را فرصتی برای تحصیل بانوان و استفاده از ظرفیت بانوان علاقه مند به تحصیل متون حوزوی دانست و گفت: مجمع خیران تلاش می کند تا فضای معنوی برای تحصیلات بانوان علاقه مند به تحصیل در حوزه علمیه فراهم شود چرا که بیشترین فرصت تحصیلی در حوزه علمیه متعلق به دختران و بانوان است.
بوربور افزود: بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه را امروزه بانوان تشکیل می دهند و هدف از تشکیل این مجمع، دسترسی بیشتر و استفاده از ظرفیت بانوان علاقه مند برای ایجاد بستری مناسب در این راستا است.
رئیس هیات مدیره مجمع خیرین کشور در ادامه با اشاره و تشریح فعالیت این مجمع، هدف از ایجاد این مجمع را هماهنگی بین مجامع عضو و نیز ایجاد حرکت های جهادی در مواقع اضطراری عنوان کرد و گفت: این مچمع تا خرداد ۹۵ با حضور هشت بنیاد نیکوکاری، هشت جامعه خیر و سه دانشگاه و ۱۷ خیر فعال و فاخر کشور تشکیل شد.
بوربور خاطرنشان کرد: با تاکید امام خمینی (ره) درباره سازندگی و تشکیل مراکز اسلامی فعالیت هایی همچون ساخت مساجد اهل بیت (ع)، مدارس و موسسات حمایتی مورد تاکید مجمع خیران قرار گرفت.
وی با اشاره به تعاملات مجمع خیران با وزارت کشور در جهت به کارگیری ظرفیت های بانوان طلبه گفت: طبق توافق با معاونت فرهنگی وزارت کشور، از ظرفیت طلاب خواهر برای توسعه و تعمیق فرهنگ دینی و همچنین مسائل دیگری چون اعزام آنان به مناطق حاشیه نشین تهران از جمله فعالیتهای منظور شده در این تعامل است.
رئیس هیات مدیره جامعه خیرین حوزه های علمیه خواهران کشور همچنین تجلیل از معماران برجسته کشور را از برنامه های دیگر این همایش خواند و گفت: کتاب ۷۰۰ صفحه ای جلوه های عشق و ایثار، ویژه خیران حوزه های علمیه بین حوزه های علمیه توزیع خواهد شد که بیشترین فعالیت مجمع در دو دهه اخیر در این کتاب منعکس شده است.
بوربور، با بیان اینکه ۹۰ درصد حوزه های علمیه خواهران توسط خواهران مدیریت می شود، گفت: حوزه های علمیه بارانداز معنوی و دینی جامعه هستند و جامعه اسلامی بارانداز پشتیبانی و اقتصادی حوزه های علمیه است. 
در ادامه این نشست دبیر نخستین همایش تجلیل از خیران حوزه های علمیه خواهران گفت: بیش از ۲۰ سال از تأسیس مرکز حوزه های علمیه خواهران می گذرد و جمع کثیری از مردم برای احداث حوزه های علمیه به ما کمک کرده اند.
حجت الاسلام علی اکبر فاضلی، به برگزاری نخستین همایش بزرگداشت و تجلیل خیرین حوزه های علمیه خواهران کشور اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس تصویب هیئت مدیره مجمع خیرین کشور، چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه جاری در مجتمع فرهنگی آدینه تهران با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت الله مقتدایی ریاست شورای سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران کشور، حجت الاسلام جمشیدی مدیر مرکز حوزه علمیه خواهران کشور و چند تن از مسئولان برگزار می شود.
مدیرعامل جامعه خیران حوزه های علمیه خواهران ابراز امیدواری کرد که با برپایی این همایش بتوانیم حداقل وظیفه خود که تقدیر از آن هاست را انجام دهیم.
به گفته وی برای این همایش و نشست، چندین مستند کوتاه از خیران، مستند دیدار مجمع خیران کشور و جامعه خیران کشور با مراجع عظام تقلید، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله صافی گلپایگانی و همچنین تیزر رادیویی و تلویزیونی و کتاب ۷۰۰ صفحه ای جلوه های عشق و ایثار ویژه خیران حوزه علمیه خواهران و سخنرانی میهمانان برنامه ریزی شده است.
در این نشست همچنین معاون پشتیبانی و منابع انسانی و امور مجلس حوزه های علمیه خواهران هم با یادآوری قدمت ۸۰ ساله این حوزه، اظهار داشت: حدود ۲۰ سال پیش شش هزار نفر از بانوان را جذب حوزه های علمیه خواهران کردیم و پس از سفر رهبر معظم انقلاب به قم و بیانات ایشان قرار شد یک مرکز مدیریت مستقلی برای تحصیلات آکادمی حوزه های علمیه خواهران برپا شود و به صورت مستقل کار خود را ادامه دهد.
اصغر عبداللهی ادامه داد: ۴۹۵ حوزه علمیه خواهران در سراسر کشور فعال هستند و حدود ۸۳ هزار طلبه اکنون در حوزه های علمیه خواهران تحصیل می کنند.
به گفته وی مقاطع تحصیلی آن ها همچون مقاطع تحصیلی دانشگاه ها است و بر همین اساس ۶۰ هزار فرصت تبلیغی در سطح کشور از همین طریق ایجاد شده و بیش از ۱۶۰هزار مکتب خانه های قرآنی در سطح کشور فعال هستند.
عبداللهی ادامه داد: خواهران طلبه به بیش از ۲۰ هزار مدرسه اعزام می شوند و در بحث اقامه نماز، احکام و مشاوره اسلامی فعال هستند و در صدد هستیم از این طریق با آسیب های اجتماعی مبارزه کنیم.
وی در ادامه با ارائه آمارهایی از بهتر شدن وضعیت در برخی از استان های کشور که در عرصه خودکشی و طلاق جزو شهرهای پرخطر بودند، گفت: با فعالیت خواهران طلبه نیمی از خودکشی و طلاق ها در سطح استان ها کاهش پیدا کرد و وقتی گزارش را به مقام معظم رهبری ارائه دادیم ایشان این فعالیت ها را تأیید کردند. طبق سخن جبران خلیل جبران اگر خانواده، تعلیم و تربیت و الگوها در جامعه هدف قرار گیرند دشمنان می توانند به اهداف خود برسند. در این عرصه ما در صدد هستیم که با فعالیت حوزه های علمیه خواهران تحکیم خانواده و زنان را در عرصه اخلاقیات مورد پوشش قرار بدهیم و از اهداف استراژی نظام جمهوری اسلامی گسترش و توسعه حوزه های علمیه خواهران است. اکنون ما چهار برابر ظرفیت حوزه های علمیه داوطلب داریم و چون محدودیت مکانی داریم فقط یک چهارم از آن ها را می توانیم بپذیریم.
عبداللهی با اشاره به شعار حوزه های علمیه خواهران گفت: شعار ما «حوزه های علمیه بارانداز معنوی و دینی جامعه است و جامعه در صدد باراندازی اقتصادی حوزه های علمیه» است. 
معاون پشتیبانی و منابع انسانی و امور مجلس حوزه های علمیه خواهران خاطرنشان کرد: طبق آمار، ۲۵ درصد از ساخت و ساز حوزه های علمیه از طریق مردم تأمین شده است.
فراهنگ**۱۳۵۵**۱۰۲۷**خبرنگار: علی اکبر قزوینیان** انتشار دهنده: جواد دهقانی

 

 

انتهای پیام /* 

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴