مجمع خیّرین کشور میزبان محبان صادق شد
سی و هفتمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور برگزار شد:

مجمع خیّرین کشور میزبان محبان صادق شد

سی و هفتمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ برگزار شد. مهندس حبیب‌الله بوربور در ابتدای این جلسه گفت: «تصمیم و اهداف ما از تاسیس مجمع خیّرین کشور مشخص است و در طول این مدت در تلاش هستیم تا زیربنایی درست برای کارکرد مناسب این مجمع پی‌ریزی کنیم. بارها گفته‌ام که حجیم کردن مجمع در حال حاضر ما را از کار بنیادی دور می‌کند. ما تصمیم داریم این مجمع را به شکلی پیش ببریم که تا سال‌ها به شکل درست و فارغ از فرد و قائم به ذات کارکرد داشته باشد. لذا در این مقطع و تا شکل‌گیری کامل چارچوب آن از دوستان و همکاران تقاضا دارم همچنان بر اساس مرامنامه اولیه کارمان را ادامه دهیم و از تعریف کارهای جدید در حوزه های مختلف که بیم دارم نتوانیم همه را با هم پیش ببریم، پرهیز کنید، اما این به این معنا نیست که با بنیادها و مراکز خیّری دیگر تعامل نداشته باشیم. بر اساس مصوبه هفته قبل هم از این پس مهمانانی در جلسه خواهیم داشت که یک مهمان از اعضای شورای مرکزی و یک مهمان از خارج مجموعه خواهد بود. امیدوارم همه اعضا این مساله را احساس کنند که هدف پیشبرد کارها به صورت اصولی است.»

دکتر مجید قدمی، عضو هیات موسس مجمع خیرین کشور:

لزوم ورود خیّرین به مساله بچههای استثنایی در استانهای محروم به شدت احساس میشود

در نخستین دستور این جلسه، محمدرضا کارگری دبیر هیأت مدیره مجمع از آقای دکتر مجید قدمی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش استثنایی کشور و عضو هیات موسس مجمع خیرین کشور خواست تا گزارشی از فعالیت‌های خود ارائه دهد. دکتر قدمی ضمن بیان آمار پوشش ۱۳۰ هزار نفر سازمان استثنایی کشور گفت: « این ۱۳۰هزار نفر در هفت گروه نابینا، ناشنوا، معلولان جسمی، حرکتی، اختلالات رفتاری عاطفی و چند معلولیتی تقسیم می‌شوند. در بین اینها ۴۰۰۰ نفر یتیم هستند و ۳۷۰ نفر اینها بچه شهید یا فرزند جانباز بالای ۵۰ درصد هستند. از سال قبل کار فرستادن به سفر مشهد را برای این گروه آغاز کردیم. بودجه این بچه‌ها را در سه سال گذشته از ۲۴ میلیارد به ۱۰۰ میلیارد تومان رساندیم. مشکل سرویس این بچه‌ها را با  همین بودجه حل کردیم و عموماً سعی کردیم بسیاری از مشکلات را بی‌سر و صدا حل کنیم. یکی از مشکلات ما عدم تربیت معلم مناسب برای چنین افرادی خصوصاً فرزندان اوتیسم است. شرایط فعلی در هر صورت در مجموع بهتر از قبل شده است. اما هنوز در بخش تجهیزات توانبخشی و کمک‌آموزشی نیاز به کمک هست. به نظرم یکی از مهترین الویت‌های ما ساماندهی و اتصال ۴۰۰۰ فرزند یتیم تحت پوشش این سازمان به نهاد یا مرکز خیّری مناسب است. در برخی موارد هم فردی داریم که فرزند معلولی دارد و هزینه‌هایی که برای این فرزند انجام می‌دهد باعث عدم توازن و عدالت در بین سایر فرزندانش می‌شود و این خود می‌تواند آسیب‌های اجتماعی دیگری را به همراه داشته باشد. ما در سال قبل ۳۲۰ نفر از این بچه‌ها را موفق در کنکور دیدیم و به گمانم این هم فرصت مناسبی برای کارهایی است که می‌توانیم برای این فرزندان انجام دهیم. خیّرین بیشتر تمایل دارند در استان‌های خاص مثل خراسان کار کنند اما وضعیت ما در استانهای سیستان و بلوچستان و ایلام بسیار نامناسب است که نیازمند توجه بیشتر خیّرین است.»

حمیدرضا شاهحسینی، عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور:

برای اتمام ساخت شیرخوارگاه شبیر نیاز به یک همت دیگر داریم

طبق دستور بعدی جلسه آقای حمیدرضا شاه‌حسینی گزارشی از پیشرفت کار شیرخوارگاه شبیر ارائه داد و گفت: «صبحانه کاری و بازدید معاون وزیر صنعت و معدن از پروژه شبیر باعث پیشرفت بهتر کار شد. برای تجهیز هم مهندس کرباسیان برنامه دیگری دارند تا کار بهتر پیش برود. بانک ملت هم ۸۰ درصد کار را تائید کردند، بنابراین می توانیم مابقی تعهدات این بانک را برای تکمیل پروژه شبیر دریافت کنیم. اقلامی که به مهندس کرباسیان گفتیم در حال پیگیری هستند. ما هم تا آخر مرداد سنگ‌کاری و پله‌های پروژه، رنگ‌آمیزی، کف‌سازی و به طور کلی کار مصالح ساختمانی را تمام خواهیم کرد. اما برای اینکه پروژه در انتهای شهریور به پایان برسد، هنوز موتورخانه، سالن آمفی‌تئاتر و برخی موارد دیگر باقی مانده که با یک همت دیگر باید سعی کنیم این مشکلات را هم برطرف کنیم.»

انجمن خیّرین محبان صادق؛ گامی نو در حمایت از معلولان کشور

پس از بحث و بررسی‌های دیگر در باب مسائل مالیاتی فعالیت‌های خیّری از مهمانان دیگر این نشست که سه نفر از اعضای هیات مدیره خیرین محبّان صادق بودند دعوت شد تا درباره مرکز خیّری خود توضیحاتی ارائه دهند. حاج ناصر کلاری، مدیرعامل و عضو هیات مدیره این تشکل مردم نهاد در خصوص شیوه کارشان در انجمن خیرین محبان صادق گفت: «انجمن خیّرین محبان صادق جزو معدود مراکز خیریه است که خدمات معلولین را در منزل به آنها ارائه می‌دهند. این انجمن خیّری را مرحوم حاج حسین شیرزاد، ۲۸ سال قبل بنا نهاد. با حدود ۳۰ معلول کار را شروع کرد و بعد کار را گسترش داد. این خیریه بیشتر با حمایت صنف چاپ کارش را پیش می‌برد. این موسسه حمایت از ۵۹۴ معلول را در خانه‌های خودشان به عهده دارد. ماهانه تا حدود ۴۰ هزار تومان یارانه به این افراد اهدا می‌شود، یک و نیم کیلو گوشت گوسفندی، ده کیلو برنج، دو کیلیو روغن، جهیزیه و خدمات دندانپزشکی به افراد تحت پوشش ارائه می‌دهد. برای خانواده‌های‌ بی‌بضاعت هم یخچال و لوازم خانه، تهیه می‌شود. تمام مخارج این مرکز خیریه را مردم می‌دهند و در طول این ۲۸ سال هیچ نهاد دولتی کمکی به ما نداشته است. ما سالیانه حدود ۱۰۰ هزار تومان عیدی به اینها می‌دهیم که این کار به عهده آقای کروبی چاپخانه‌دار است. ما خیّری داریم که جزو بهترین خیّرین ماست و هر کاری می‌کنیم اسمش را نمی‌گوید. ما اسمش را گذاشته‌ایم خانم بهشتی که این همه به این بچه‌ها خدمات می‌دهد. حاج محسن رفیق‌دوست که بنیاد نور را دارند، در حدود ۳۰ میلیون تومان به ما کمک کرده‌اند. البته ایشان ماهیانه و به طور مرتب کمک‌هایی انجام می‌دهند. مجمع خیّرین زحمات بسیاری می‌کشند و کار ما در برابر شما چیزی نیست، اما راه ما همگی راه خداست و سعادت می‌خواهد که در این راه باقی بمانیم. افرادی مثل حاج اکبر ابراهیمی برای من همیشه الگو هستند و خلوص خدمات ایشان و امثال او را که می‌بینم خدا را شکر می‌کنم.» 

در پایان این جلسه مهندس حبیب الله بوربور ضمن تشکر از اعضای هیات مدیره انجمن محبان صادق گفت: این کاری که شما می کنید بهترین کاری است که می شود برای معلولان انجام داد و ما در مجمع خیرین کشور همواره از شما حمایت خواهیم کرد، چرا که اگر فرهنگ نگهداری از معلول در کنار اعضای خانواده در کشور گسترش یابد و خیرین کمک های خود را در جهت حمایت از خانواده های دارای معلول سوق دهند، دیگر نیازی نیست که مراکز متعددی در کشور برای نگهداری معلولان و سالمندان ایجاد شود. بنابراین بدانید که بهترین کار را شما انجام می دهید و این نحوه تعامل شما با خانواده های کم بضاعت دارای معلول هم عین سفارشات اولیای دینی ماست و هم با فرهنگ و سبک زندگی ایرانی و اسلامی ما سازگار و منطبق است.

 

تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
منبع:

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴