سفر شمال جانبازان اعصاب و روان به همت مجمع خیّرین کشور
سی و هشتمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور برگزار شد

سفر شمال جانبازان اعصاب و روان به همت مجمع خیّرین کشور

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶

سی و هشتمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ برگزار شد. در ابتدای این جلسه و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید توسط مهندس حبیب الله بوربور، بحث وقف ساختمان شیرخوارگاه شبیر مطرح شد. در این قسمت از دستور جلسه بحث‌هایی در این مورد انجام شد که کار وقف به بهترین شکل انجام شود تا در آینده مشکلی برای بهره‌برداری از این ساختمان ایجاد نشود. در ادامه بحث شیرخوارگاه شبیر آقای پرویز زارعی درباره پیگیری نامه مجمع به شهرداری منطقه مربوط به محوطه‌سازی این ساختمان و نیز تعامل با سازمان بهزیستی برای تجهیز مدرن ساختمان توضیحاتی ارائه کرد. 

استفاده از برنامه‌های ۳۷ گانه الگوی مناسبی برای برنامه‌سازی است

قسمت دیگری از دستور جلسه هیات مدیره مجمع خیّرین کشور به مساله تعامل با شبکه یک سیما اختصاص داشت. مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور درباره تعامل با رسانه‌ها گفت: «هدف ما باید به گونه‌ای باشد که مجمع خیّرین کشور و افراد خیّر به واسطه رسانه‌ها و صدا و سیما معرفی شوند. یک قسمت از این معرفی و تبلیغ، شناساندن برنامه‌هایی است که ما در مجمع پیگیر آن هستیم و یک قسمت اشاعه فرهنگ خیّری در کل جامعه است. اگر ما بتوانیم توجه همه کشور را به کار خیر جلب کنیم، بی‌شک اتفاقات مبارکی رقم خواهد خورد. اگر مردم خلوص خیّرینی را که در این مجمع گرد هم آمده‌اند، ببینند ما به ناگاه با رشد فعالیت خیّری در کشور روبرو خواهیم شد. به عنوان نمونه ما موسسه خیریه محبان صادق را در هفته قبل در مجمع داشتیم که شیوه مناسبی در ارائه خدمات به معلولان داشتند. اینکه یک موسسه خیّری توانسته خدمات‌رسانی را به داخل خانه‌ها بکشاند، مساله قابل تاملی است که باید آن را ترویج داد.» مهندس بوربور درباره شیوه کمک‌رسانی مجمع خیّرین کشور به جریان‌سازی کار خیر گفت: «ما با یک تجربه سی ساله، کار خیر انجام می‌دهیم. ما یک برنامه ۳۷ گانه در مدرسه‌سازی داشتم که می‌تواند هر کدام از اینها یک الگوی مناسبی برای ترویج کار خیر باشد. ما سوژه برای کار داریم. باید به عنوان مثال کاری انجام دهیم که برای چند ساله آینده که جمعیت ما پیر می‌شود برنامه برای فرهنگ‌سازی داشته باشیم که مساله برخورد مناسب با سالمندان در جامعه نهادینه شود. ما بیش از ۲۰۰ جلد کتاب در قالب کتاب جلوه‌های عشق و ایثار و چهره های ماندگار داریم که تهیه‌کنندگان صدا و سیما از این کتب می‌توانند به عنوان یک منبع برای تولید محصولات تلویزیونی استفاده کنند.»

ارائه کارهای فرهنگی در شکل هنری تاثیرگذارتر خواهد بود

دکتررحماندوست مدیرعامل مجمع خیّرین کشور نیز گزارشی از دیدارهای خود با مدیران و تهیه‌کنندگان شبکه یک سیما ارائه کرد و گفت: «این جلساتی که تا کنون برگزار شده از زاویه دید آنها بسیار قابل تأمل است. آنها از ما می‌خواهند که مصادیق هنری بدهیم. ما باید سعی کنیم با روش‌های غیرمستقیم افراد را به کار خیر ترغیب کنیم. در حال حاضر شیوه‌هایی در کشور ایجاد شده که می‌تواند الگوی خوبی برای تبلیغ کار خیر باشد. مثلاً مردم به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند و از صاحب داروخانه تقاضا می‌کنند که تا فلان سقف هزینه درمان دیگران به عهده من است. این شیوه‌ها نسبت به نمونه‌های سخنرانی، گفت‌وگو و مدل رادیویی بیشتر جواب خواهد داد. این کار تازه شروع شده است و شبکه یک هم به عنوان شبکه مادر می‌تواند تاثیر بیشتری بر مردم داشته باشد.» وی درباره جلسه در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران گفت: «۶۴ موسسه در حال حاضر در حال فعالیت برای مقابله و درمان سرطان است. اینها در این دانشگاه تصمیم دارند این شبکه‌ را ثبت کنند. بزرگترین مشکل آنها مساله مالیاتی است که این مشکل می‌تواند توسط مجمع خیّرین کشور پیگیری شود.»

استعدادهای شاهین‌دژ نیاز به توجه دارند

سیاوش اسدی مدیر آموزش و پرورش شهرستان شاهین‌دژ مهمان این جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور بود. وی درباره وضعیت مدارس این شهرستان گفت: «هفته قبل آقای هاشمی نماینده مجلس بازدیدی از مدارس شهرستان داشت و حضور ایشان باعث حضور من در این جلسه شد. شهرستان‌های شاهین دژ یکی از جنوبی‌ترین شهرهای استان آذربایجان غربی است که با جمعیت ۸۰ هزار نفری خود، ۱۳ هزار دانش‌آموز دارد. ۲۲۷ مدرسه در ۹۳ ساختمان این عده مشغول هستند که تعدادی از این مدارس عمری حدوداً ۵۰ ساله دارند. ما منطقه محرومی هستیم و خیّر بومی در حد ساخت مدرسه در آنجا نداریم. استعدادهای بسیاری در این منطقه داریم اما امکانات ما بسیار کم است. مدارس قدیمی، کانکسی و مدارس استیجاری فضای مناسبی برای پرورش این استعدادها نیست. من همیشه نگران سلامت این بچه‌ها هستم.» مقرر شد گزارش کاملی از وضعیت مدارس این شهر به مجمع خیّرین اراده شود تا تصمیمات لازم در این مورد گرفته شود.

سفر جانبازان اعصاب و روان به شمال با همت مجمع خیرین کشور

در قسمت دیگری از این جلسه که با حضور آقای جوکار مدیرعامل جمعیت ایثار و مقاومت برگزار شد، در خصوص اعزام جانبازان کل کشور به شمال کشور صحبت شد. آقای جوکار درباره این سفر گفت: «جمعیت خدمتگزاران ایثار و مقاومت که ما در خدمتش هستیم، از جامعه ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا تشکیل شده است و در تمام کشور فعال هستیم. در خصوص بحث سفر ۳۰۰ تا ۴۵۰ جانباز به سفر شمال، باید بگویم که ما شبکه‌های استانی‌مان را فعال کردیم. استان‌های خوزستان، اصفهان، همدان، خراسان رضوی و کرمانشاه در سقف سهمیه در حال ساماندهی این افراد هستند. آخرین تاریخ مصوب این سفر از دوم تا پنجم شهریور است به مدت ۴ روز است. به ترتیب اولویت، جانبازان اعصاب و روان، شیمیایی و قطع عضو مسافران این سفر هستند.» این سفر به همت حاج‌علی روحی برگزار خواهد شد. پیش از این حاج علی روحی اعزام نابینایان به مشهد مقدس و ناشنوایان سراسر کشور به سواحل خزر را در کارنامه خود دارد.

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴