ارائه شیوه‌نامه کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور
دومین جلسه ستادی کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور برگزار شد

ارائه شیوه‌نامه کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶

خدیجه نیزاری: در کنار گروه ستادی باید گروه اجرایی کارگروه بانوان نیز فعال شود

این جلسه با حضور سرکار خانم گیتی‌نژاد برنده جایزه جهانی گوهرشاد برگزار شد. در ابتدای این جلسه خانم خدیجه نیزاری، رییس کارگروه بانوان مجمع خیرین کشور ضمن عرض خیرمقدم به حاضران در جلسه گفت: «امیدوارم از تجربه خیّری همه بانوانی که در این جلسات شرکت می‌کنند، بتوانیم استفاده کنیم. خانم یونسی زحمت کشیدند و شیوه‌نامه‌ای برای کار این کارگروه تهیه کرده‌اند. ما اعتقاد داریم اگر هدف و شیوه انجام کار مشخص باشد، یقیناً به نتایج بهتر و سریع‌تری خواهیم رسید. ما در کنار این کارگروه ستادی، نیاز به جذب افرادی برای راه‌اندازی گروه اجرایی داریم که به آن هم باید توجه شود. در هر صورت هدف ما درا ین جلسات دریافت نظرات حاضران برای رسیدن به ایده اصلی تشکیل این کارگروه است.» 

منیژه یونسی: از آرمان‌ها تا برنامه‌های کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور

در ادامه این جلسه منیژه یونسی نایب رییس اول کارگروه بانوان مجمع خیرین کشور در این جلسه درباره نقشه راه کارگروه بانوان گفت: «اساس‌نامه مجمع خیّرین وسیع، کلی و بر اساس تعریف این مجمع نوشته شده است و ما برای کار کارگروه بانوان نیاز به جزئیات بیشتری داریم. بانوان خیّر باید به مشکلات گروه‌های هدف که زنان آسیب‌پذیر و خانواده‌های اینچنینی است، بپردازند. در شیوه‌نامه‌ای که من ارائه کردم، اهداف مشخص شده است. ما در ابتدا به فلسفه کار خیر و نقش زنان در امر خیر و ایجاد فرهنگ‌سازی نیاز داریم. تعارف و مفاهیم قسمت دیگری از این شیوه‌نامه است. اگر ضرورت احساس شود، تعاریف در این بخش می‌گنجند. رسالت، فلسفه وجودی این کارگروه است که در بخش سوم به آن خواهیم پرداخت. به عنوان نمونه ما می‌توانیم بگوییم که رسالت کارگروه بانوان حمایت از بانوان آسیب‌پذیر، کودکان کار، اشتغال زنان سرپرست خانوار و امثال این باشد. چشم‌انداز قسمت بعدی شیوه‌نامه است که در حقیقت آرمان نهایی ما در این کارگروه است. برنامه‌های ما در حقیقت کار اصلی ما در موقعیت کنونی است. چون اساس‌نامه مجمع مشخص است، می‌توانیم از این برنامه‌ها بهره ببریم. ایجاد کارگروه‌های بانوان استان‌های دیگر، اصناف بانوان، فرهنگ سازی مشارکت بانوان در کار خیر و ... می‌تواند از این دست باشد. در برنامه‌های تفصیلی ما می‌توانیم جزئیات برنامه‌ها را مشخص کنیم و اگر لازم باشد کمیته‌های تخصصی را مشخص کنیم.»

دکتر مجتبی رحماندوست:  باید به این توانمندی برسیم که کارگروه بانوان تبدیل به یک جامعه خیّری برسد

دکتر رحماندوست مدیرعامل مجمع خیّرین کشور نیز در ادامه گفت: «ما در مجمع چند کارگروه تشکیل دادیم منتهی تلقی این است که اگر ممکن باشد و ظرفیت وجود داشته باشد هر کدام از این کارگروه‌ها به یک جامعه خیّری با یک اساس‌نامه مجزا تبدیل شوند. ما حدود ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین داریم که بحران‌های بزرگی را در زندگی دارند. ما نیاز به یک اراده جمعی داریم تا با این معضلات مقابله کنیم. هدف اولیه ما باید این باشد که مشکلات را حل کنیم و این باید فارغ از نام ما باشد. اراده به حل مشکلات در گام اول باید در ما وجود داشته باشد. این فرهنگ را باید به هر وسیله‌ای ایجاد کنیم که همه احساس کنند که می‌توانند کار خیر انجام دهند. خدا از هر کسی به اندازه وسعش کار می‌خواهد. هر انسان، هر مسلمان، هر ایرانی باید یک خیّر باشد. این باید شعار و هدف ما باشد.»

خانم طهماسبی: از لزوم توجه به جانبازان اعصاب و روان تا جلب توجه دولت برای تاثیرگذاری بیشتر

خانم طهماسبی میهمان این جلسه که خود از خانوده جانبازان است، از لزوم توجه کارگروه بانوان به مساله جانبازان اعصاب و روان گفت و تأکید کرد: «بانوان همسر جانبازان اعصاب و روان نیاز به یک توجه ویژه دارند و متاسفانه هزینه‌های حمایتی به همه جانبازان تعلق نمی‌گیرد و بسیاری از اینها تمام پوشش حمایتی‌ای که درک می‌کنند یک دفترچه بیمه است. مثال‌ها بسیار زیاد است و خلاصه اینکه مشکلات این خانواده‌ها را باید مورد توجه قرار دهیم. همسران جانبازان اعصاب و روان سال‌های جوانی خود را صرف کسانی کرده‌اند که برای این خاک و بوم هزینه داده‌اند و غفلت از آنها جوانمردانه نیست.»

خانم دکتر فلاحتی مدرس آسیب‌های اجتماعی دیگر میهمان این جلسه گفت: «من یک توصیه دارم و آن این است که دسته‌بندی خانواده‌ها انجام شود. برخی نیاز به کمک دارند اما عده‌ای نیاز به اشتغال‌زایی دارند. کافی است که این عده دوم را از خانه بیرون بیاوریم تا به خود باوری برسند. بسیاری از خانواده‌ها آسیب‌های درونی دارند که با مشاوره می‌توانند توانمندی خود را بشناسند.»

شبنم بیگداشتی: شعار هر ایرانی یک خیّر نباید نافی وظایف دولت باشد

شبنم بیگداشتی، عضو کارگروه مجمع خیرین کشور نیز در این جلسه گفت: «من احساس می‌کنم که اگر می‌گوییم هر ایرانی یک خیّر،  نباید نافی وظایف دولت باشد باید به شیوه‌ای رفتار کنیم که احساس مسئولیت دولت هم بیشتر شود. خیّرین به مردم امید می‌دهند اما باید ساز و کاری ایجاد کنیم که خیّرین ارتباطاتی با نهادهای دولتی برقرار کنند که مشکلات حل شود. وقتی خانم‌های خیّری که در سیستم دولتی فعال هستند، در این کارگروه فعال شوند، دولت بیدار می‌شود و الویت‌ها را بهتر درک می‌کند. خیّرین و دولت باید با هم برای حل مشکلات همّت کنند. خیّرین به مردم امید می‌دهند و دولت نیز باید وظایف خود را با تلنگر همین ارتباطات انجام دهد و این هم به نظرم وظیفه چنین جمع‌هایی است.»

سایر اعضا هم در این جلسه نظرات خود را درباره حوزه فعالیت‌های خیّری کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور ارائه کردند که مقرر شد در جلسات آتی به جمع‌بندی برسند تا برنامه‌ها و اهداف این کارگروه به طور دقیق مشخص شود.

 

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴