شروع درست و اصولی هدف کارگروه بانوان
سومین جلسه کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور با بررسی شیوه‌نامه‌های پیشنهادی اعضا تشکیل شد

شروع درست و اصولی هدف کارگروه بانوان

چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶

سومین نشست کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور در نخستین روز شهریور ۱۳۹۶ برگزار شد. در ابتدای این جلسه دستور کار جلسه اعلام شد. بر این اساس ارائه برنامه مدون عملکرد کارگروه توسط اعضا جهت تشکیل گروه‌های تخصصی و آغاز فعالیت گروه اجرایی به موازات گروه ستادی این کارگروه، شیوه فراخوان دادن در سطح کشور برای جذب نیروهای خیّر و متخصص و نیز چندین طرح خیری اجرایی اعلام شد.
خدیجه نیزاری: برای رسیدن به اهداف، تامل بیشتر بر روی زیرساخت‌ها باید داسته باشیم.

در ابتدای این جلسه سرکار خانم نیزاری رئیس این جلسه ضمن تبریک پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه سلام الله علیها گفت: «امیدوارم با الگو برداری درست از زندگی این بزرگان بتوانیم شیوه کار خود را تعیین کنیم چراکه شیوه این بزرگان یقیناً ختم به خیر است.»
عضو هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در ادامه گفت: «به عقیده بنده هرچه بیشتر بتوانیم بر روی زیربنا و ساختار در گروه ستادی کار کنیم در نهایت کار اجرایی راحت‌تری را در پی خواهیم داشت. به همین دلیل تاکید دارم که خواهران بزرگوار دقت و تامل بیشتری بر روی شکل‌گیری و هدف‌گذاری این کارگروه داشته باشند.»

 ارائه سه شیوه‌نامه عملکرد کارگروه بانوان توسط خانم‌ها الفت، بیگداشتی و یوسفعلی‌زاده

در این بخش ضمن قرائت سه شیوه‌نامه ارائه شده توسط خانم‌ها الفت، بیگداشتی و یوسفعلی‌زاده، اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را درباره این شیوه‌نامه‌ها و نگاه خود درباره سبک ارائه یک شیوه جامع اعلام کردند.
خانم محمدی که در ارتباط نزدیک با ستاد توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد شهرداری است گفت: «ادغام این سه طرح و تجمیع نظرات دوستان می‌تواند ما را به نقطه خوبی برای شروع برساند.
خانم اشراقی دبیر شورای بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی گفت: «با توجه به برنامه‌های ارائه شده باید توجه داشته باشیم که تعریف درستی از خیّر ارائه دهیم تا بتوانیم دوستان را در گروه‌های ستادی و اجرایی تقسیم کنیم. حد برنامه‌ریزی ما بسته به این تعریف دارد. درباره رفتارشناسی که خانم بیگداشتی نوشتند، تعیین حوزه‌های مشخص و مسئولان آن می‌تواند کمک شایانی به پیشبرد کارها داشته باشد.»
خانم یونسی نیز گفت: «من یک سوال و یک پیشنهاد دارم. آیا ما در این کارگروه می‌خواهیم به مسائل زنان بپردازیم یا می‌خواهیم با استفاده از ظرفیت زنان به حل پاره‌ای از مشکلات جامعه بپردازیم؟ پیشنهادم نیز اجرایی کردن تئوری‌هاست. باید با توجه به ارائه شیوه‌نامه‌ها به نظرم گام اجرایی را باید برداریم.»
خانم دکتر سیف هم گفت: «با توجه به موارد پیشنهادی در طرح‌ها در میابیم که وسعت ایده‌ها هم می‌تواند برای ما فرصت باشد و هم چالش. به هر حال با توجه به مباحث گسترده فرهنگی، اجتماعی و حتی حقوقی باید مشخص کنیم که در کدام حوزه باید فعال شویم. تعیین نیازها پیش از اهداف می‌تواند راهگشای ما در این کار باشد و راه استخراج نیاز، محتاج اطلاعات بیشتر داریم که می‌توان از مبادی گوناگون آن را به دست بیاوریم. »
خانم فلاحتی از کانون همسران جانباز اعصاب و روان کشور که در این جلسه حضور داشت، گفت: «به عقیده بنده در هدف‌نویسی‌های خود به پیشگیری باید بیشتر توجه کنیم. جامعه دانش‌آموزی و نظام تحصیلی ما به سمتی پیش می‌رود که از حرفه‌آموزی و مسائل پرورشی دور شده است. اگر بتوانیم واحد تربیتی و آموزشی را مدنظر قرار دهیم، از بسیاری آسیب‌ها جلوگیری خواهیم کرد.»

دکتر رحماندوست: کار خیر و عمل صالح چیزی فراتر از جنسیت است
دکتر رحماندوست مدیرعامل مجمع خیرین کشور هم که در این جلسه حضور داشتند، گفت: «پیش از هر چیز باید شهادت سرافرازانه شهید حججی را تسلیت بگویم. اعتقادم این است که باید برنامه‌های بزرگ داشت. حدیث داریم بالاترین عمل امت پیامبر، انتظار ظهور است. باید کشور را به گونه‌ای اداره کنیم که تو گویی امام زمان (عج) قرار است ظهور کند. درجایی دیگر روایت داریم کسی که منتظر ظهورامام زمان(عج) است، مانند انسانی است که به شهادت رسیده است. اگر کارهایی که در این جلسات مطرح می‌شود، به انجام برسد مقام شهادت را برای ما خواهد داشت. در این احادیث هم نگفته این شهادت مختص مردان است، بلکه نگاه فراتر از جنسیت است. نکته دیگری که در کلام دوستان بود و باید بر روی آن توجه کنیم، گفت ما نیاز به تعامل جدلی برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. اگر جلسات به تعارف بگذرد، بعید است که منشا خیر شویم و این حسرت به دنبال خواهد داشت. نکته بعدی این است که همواره در شعارها گفته می‌شود زنان نیمی از جمعیت کشور هستند اما این در عمل دیده نمی‌شود. ما تصمیم داریم کمی به سمت عمل نزدیک شویم و علت وجودی کارگروه بانوان همین است، دوری از شعار و نزدیکی به عمل در خدمت به زنان جامعه. ما در جامعه‌مان شیوه‌نامه عملکرد در حوزه زنان و شناختی از چالش‌های فعالیت دراین حوزه را نداریم. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که باید با صبر ساختاری را پیریزی کنیم که سالها بعد اگر افراد این جلسه تغییر کند، رفتارها به قوتی زیاد پیش برود. هر اتفاقی که در آینده به مدد این کارگروه رخ می‌دهد بستگی به کار امروز ما دارد.»
وی در ادامه گفت: «ظرفیت‌های مردمی در این کشور چندین برابر توانایی دولتی است. اصل ظرفیت مردم آنقدر بالا است که با به کارگیری آن می‌توانیم تمام مشکلات کشور را حل کنیم. زنان بخش اعظم این ظرفیتی است که از آن غافل بودیم. شناسایی افراد در حوزه ستادی و اجرایی گامی در استفاده ظرفیت بانوان کشور است. نکته پایانی صحبت‌هایم این است که انجام کار اجرایی محض و تفکر محض و تئوری به طور صرف به نتیجه نخواهد رسید. باید این دو را با هم پیش برد. لیکن برای رسیدن به این مرحله صبر و تحمل در پیریزی درست است.»
خدیجه نیزاری: کارگروه بانوان باید به محل امیدی برای زنان کشور تبدیل شود
حاجیه خانم خدیجه نیزاری به عنوان جمع‌بندی در پایان جلسه گفت: «ضمن تشکر از همه اعضا باید چند تا نکته را در پایان بگویم. اول اینکه ما به عنوان کارگروه بانوان مجمع خیرین کشور باید تلاش کنیم به پایگاه امیدی برای بانوان کشور تبدیل شویم. هدف باید این قله باشد‌. نکته دوم اینکه باید این شیوه‌نامه‌ها تجمیع شود و یک دستورالعمل واحد از این سه طرح به دست آوریم و در جلسات آینده آن طرح برای تصویب در جلسه مطرح شود.»

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴