چهارشنبه خیر
چهل و سومین جلسه مجمع خیرین کشور برگزار شد

چهارشنبه خیر

روز چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ مجمع خیّرین کشور برگزار کننده سه جلسه و نشست بود. نشست هفتگی هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، نشست کارگروه بانوان این مجمع و نشست مشترک با صندوق حمایت از محیط زیست برای تشکیل مجمع خیّری در این زمینه جلسات و نشست‌های برگزار شده در این روز بود. در ادامه گزارشی از اتفاقات چهارشنبه خیّری مجمع را خواهید خواند.

چهل و سومین جلسه هیأت‌مدیره مجمع خیّرین کشور صبح روز ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ برگزار شد

حضور آیتالله العظمی مکارم شیرازی (مد ظلهالعالی) در هفتمین نشست فصلی مجمع خیّرین کشور

جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور صبح روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ برگزار شد. در این جلسه مهندس حبیب‌الله بوربور، رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور ضمن خیر مقدم به حاضران در جلسه گفت: «پنج‌شنبه هفته آینده آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی) به ما افتخار دادند و در افتتاحیه فاز ۲ بنیاد نیکوکاری حاج اکبر ابراهیمی حضور خواهد داشت. حاج آقا ابراهیمی از مدرسه‌سازان و خیّرین گرامی کشور هستند و ما از طرف مجمع خیّرین کشور از ایشان بسیار تشکر می‌کنیم.» ایشان در ادامه گفت: «ما کتابی ارزشمند در ۶۰۰ صفحه‌ را هم برای بزرگداشت حاج اکبر ابراهیمی تدارک دیده‌ایم. در این کتاب زندگی‌نامه و کارهای خیّری ایشان را مکتوب کرده‌ایم که در افتتاحیه فاز دوم بنیاد نیکوکاری دماوند رونمایی خواهد شد.» مهندس بوربور سپس از برنامه‌های آینده مجمع خیًرین کشور و اهداف برگزاری نشست هفتم برای اعضا صحبت کرد و گفت: «نشست‌های فصلی فرصتی مناسب برای بیان ایده‌های بدیع و انتقادات سازنده است. انتظار می‌رود مثل نشست‌های قبل از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. تعامل اعضا و بیان نظرات شما سبب پویایی نظام کاری مجمع خیّرین کشور خواهد شد.»

حاج اکبر ابراهیمی در ادامه این جلسه و پیرو سخنان مهندس بوربور گفت: «از همگی دوستان به خاطر زحماتشان بسیار سپاسگزارم. خوشحالم با وجود تمام مشکلاتی که آیت‌الله مکارم شیرازی داشتند، قبول کردند و در افتتاحیه فاز دوم بنیاد نیکوکاری دماوند شرکت می‌کنند. ایشان برای سومین بار است که دعوت ما را می‌پذیرند و ما توفیق میزبانی ایشان را در دماوند داریم. همه چیز پیش‌بینی شده است و کارها با برنامه‌ریزی قبلی پیش خواهد رفت و به امید خدا با حضور شما مراسم هفته آینده به بهترین شکل برگزار خواهد شد.»

سپس محمدرضا کارگری از محمدحسن خداوردی خواست تا گزارشی از کار مدرسه‌سازی خود ارائه کند که ایشان هم از حسن حمزه‌زاده، مدیر روابط‌عمومی مجمع خیّرین کشور درخواست کرد که با توجه به آگاهی‌شان از کارهای انجام شده، گزارش را ارائه کند. حمزه‌زاده گفت: «ایشان به خاطر تواضع و فروتنی خود حاضر به بیان کارهایشان نیستند. اما حقیقت ماجرا این است که آقای خداوردی کارهای مهم و تاثیر گذاری انجام داده است که معرف حضور جمع حاضر است. ایشان طی نشستی که با خیّر محترم حاج حمیدرضا شاه‌حسینی و حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهدی طباطبایی داشت به این نتیجه رسیدند که مدرسه‌ای قرآن محور در قم بسازند. برای این مدرسه حدود ۶۳۰ میلیون تومان کنار گذاشته بودند که خوشبختانه با وجود تیم مسئولیت‌پذیر و کاردان و مدیریت خوب حاج آقا شاه‌حسینی، مدرسه با کیفیتی بسیار عالی و هزینه کم ساخته شد که پس از آن هم آقای خداوردی با دیدن چنین عملکردی قول دادند مدرسه قرآنی بعدی را با همین تیم بسازند.» 

در پایان آقای کارگری گفت دانشگاه علامه طباطبایی جهت میزبانی جلسه آتی هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور اعلام آمادگی کرده است.

چهارمین جلسه ستادی کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور برگزار شد

یک گام تا تهیه شیوهنامه جامع کارگروه بانوان

در این جلسه خانم خدیجه نیزاری دستیابی به شیوه‌نامه واحد کارگروه را رمز قرار گرفتن در آستانه فعالیت اجرایی دانست و گفت: «سه شیوه‌نامه در جلسه قبل مورد بررسی قرار گرفت و خانم دکتر الفت با تلفیق این سه شیوه‌نامه یک، شیوه کلی را استخراج کردند.این که ما در این جمع بتوانیم یک شیوه‌نامه جامع و کامل داشته باشیم یعنی توانسته ایم وظیفه اصلی گروه ستادی کارگروه را به انجام برسانیم. اگرچه سرعت عمل در انجام کار خیر برای هر خیّری اهمیت بسیار دار،د اما رسیدن به برنامه دقیق، گام نخست و زیربنایی ما برای تمام سال‌هایی خواهد بود که کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور فعال خواهد بود.» 

بر اساس نظر اعضای حاضر در چهارمین جلسه نشست ستادی کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور، مقرر شده خانم‌ها لعیا الفت، شبنم بیگداشتی و منیژه یونسی  نویسندگان سه طرح ابتدایی در جلسه‌ای جداگانه کار تدوین و تهیه شیوه‌نامه جامع را به انجام برسانند.

یک گام تا تشکیل مجمع خیرین حافظ محیط زیست

تغییرات آب و هوایی و استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی و محیط زیست در دنیای امروز باعث شده است تا خطر از بین رفتن منابع پایه به عنوان تهدیدی جدی در کل دنیا محسوب شود. این مسئله به اندازه‌ای اهمیت دارد که تمامی کشورها مسئله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست و دستیابی به توسعه پایدار را به عنوان یک مسئله مهم و ضروری در اولویت سیاست‌های خود قرار داده‌اند. در ایران نیز این مسئله به ویژه با آغاز محدودیت‌های ایجاد شده در منابع طبیعی کشور به عنوان یک ضرورت مطرح است. مقام معظم رهبری نیز در سال جاری بر این مسئله تاکید کرده‌اند حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی و یک موضوع کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن هم دست به دست یکدیگر دهند.
با توجه به ضرورت توجه به مقوله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صندوق ملی محیط زیست در سال ۱۳۹۳ و با هدف کمک به کاهش آلاینده‌های محیط زیستی جلوگیری از تخریب، حفاظت از منابع طبیعی و احیاء و بهره برداری پایدار از منابع پایه و محیط زیست و تنوع زیستی تاسیس شده است. این صندوق یک نهاد عمومی غیردولتی است که ضمن تجهیز منابع پولی از محل و درآمد ناشی از گردش مالی و فعالیت‌های صندوق و سایر درآمدها به استفاده از این منابع در راستای سرمایه‌گذاری‌های حافظ محیط زیست و پرداخت تسهیلات در راستای اهداف صندوق بپردازد.
بر اساس نتایج حاصل از جلسه چهل و دوم مجمع خیّرین کشور که با حضور دکتر عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست برگزار شد، مقرر شد تشکلی به عنوان زیرمجموعه مجمع خیّرین کشور برای حفظ محیط زیست شکل بگیرد. این تشکل قرار شد متشکل از خیّرینی باشد که قلبشان برای محیط زیست کشور می‌تپد. در نشست مشترک روز چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ بین اعضای مجمع خیّرین کشور و صندوق حمایت از محیط زیست مهندس بوربور از لزوم تشکیل چنین تشکلی صحبت کرد و گفت: «پرداختن به مساله محیط زیست و حفظ آن یعنی ایجاد بستری برای آیندگان. اگر قرار است فردای این کشور در عرصه‌های مختلف علمی و دینی روشن و نمونه باشد، این مساله بدون در نظر گرفتن جغرافیایی سالم و پاک ممکن نیست. نمی‌توان در کشوری که بحران آب دارد از مسائلی چون آموزش برای همه صحبت کرد. لذا به عقیده من مساله حفظ محیط زیست یک مساله اولیه و حیاتی است.»
بر اساس صحبت‌های انجام شده در این نشست، قرار شد صندوق حمایت محیط زیست و مجمع خیّرین کشور درباره هیأت موسس مجمع خیّرین حافظ محیط زیست اقدامات اولیه را به سرعت انجام دهند و پس از آن، اقدامات لازم برای ثبت و اعلام موجودیت این مجمع انجام شود.

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴