حضور مردم در تصمیم‌سازی راه‌حل حل بحران‌هاست
پنجاهمین نشست هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور برگزار شد

 حضور مردم در تصمیم‌سازی راه‌حل حل بحران‌هاست

۱۰ آبان ۱۳۹۶

پنجاهمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیِّرین کشور ۱۰ آبان ۱۳۹۶ در دفتر این مجمع برگزار شد. این جلسه که با محوریت موضوع برگزاری نشست مشترک با سمن‌های فعال در حوزه محیط زیست بود با حضور اکثریت اعضا تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه محمدرضا کارگری، سخنگو و دبیر هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری امام حسین(ع) و آرزوی سلامتی وقبولی طاعات عزادران اربعین حسینی اعلام کرد که هفته آینده جلسه مجمع به علت مقارن بودن با سفر اعضا برای زیارت حرم امام حسین(ع) برگزار نخواهد شد.


مهندس بوربور:
مردم باید در تصمیم‌سازی وارد کار شوند

مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، در ابتدای این جلسه در سخنانی گفت: «یکی از مسائل مهمی که در حال حاضر در کشور وجود دارد و ضرورت کار بر روی آن بیش از پیش احساس می‌شود، مساله حفظ محیط زیست است. همه زندگی ما بر روی کره خاکی به شیوه برخورد ما با طبیعت مربوط است. ما در مجمع خیّرین کشور می‌خواهیم این روند را آغاز کنیم که جامعه این اهمیت را درک کند و این کار جز با فرهنگ‌سازی ممکن نیست. برگزاری نشست های مشترک با سمن‌های حافظ محیط زیست در واقع نوعی اعلام این رویکرد است. وقتی بیش از ۲۰۰ تشکل مردم‌نهاد فعال در این حوزه متوجه شوند که یک متولی دارند که دغدغه هایشان را درک می کند و برای رفع آنها در کنارشان قرار دارد، این باعث همگرایی خواهد شد. به عبارت دیگر، ما از یک طرف به دنبال همصدایی همه مجموعه‌های فعال در محیط زیست هستیم و از طرف دیگر به دنبال سهیم کردن جامعه در تصمیم‌سازی ها هستیم. کارها باید با فکر انجام شود و خرد جمعی کارساز خواهد بود. اگر ما این نشست‌ها را نداشته باشیم، امکان حمایت مراجع، رسانه‌ها، روابط عمومی ها، مسئولان و مردم فراهم نخواهد شد. ما این فضاسازی را در زمینه مدرسه‌سازی انجام داده‌ایم و چنانچه این رویه را در زمینه محیط زیست هم انجام دهیم یقیناً به نتیجه خواهیم رسید. همچنانچه در رابطه با پارک پردیسان از این ظرفیت استفاده کردیم. وقتی که ما می بینیم احیای پارک پردیسان به تنهایی نیازمند اعتبار یک سال سازمان محیط زیست است، اگر همچنان دست بر دست بگذاریم، باید شاهد خشک شدن و از بین رفتن کل درختان این پارک کم نظیر باشیم. برای همین، وقتی ما دیدیم از سنوات قبل شهرداری تهران متقاضی احیای این پارک است و از طرفی صدای تمام افراد حساس بر محیط زیست درآمده و همگی خواستار احیای این پارک هستند، این دغدغه را با ریاست محترم سازمان محیط زیست مطرح کردیم. الحمدلله با تصمیم به موقع ایشان، شهرداری به این موضوع ورود پیدا کرد و ما در آینده نزدیک شاهد به ثمر نشستن این تصمیم مهم در احیای درختان پارک پردیسان خواهیم بود.


دکتر گلی:
خیّرسازی و تعیین اولویت‌ها هدف اصلی سمن‌های فعال در حوزه محیط زیست است
در ابتدای این جلسه آقای دکتر گلی رئیس کارگروه محیط زیست سمن‌های ایرانیان، طی صحبت‌هایش گفت: «ما در این سمن‌ها و نیز همکاری با مجمع خیّرین کشور، دو هدف را دنبال می‌کنیم. هدف نخست ما خیّرسازی است. ما می‌خواهیم در ابتدا به خیّرین و مردم عزیز بگوییم که ساختن پارک، خانه برای محیط بانان و حمایت از ایشان و کارهایی از این دست نیز، در حوزه کار خیر قرار دارد.در این مقطع که در آستانه فصل سرد قرار داریم، رساندن علوفه به بسیاری از احشام ما کار دشواری است. ما دارای یک درصد از منابع جنگلی دنیا هستیم اما چقدر در حفظ این ثروت تلاش کرده‌ایم. واقعیت مطلب این است که اطلاعات مردم در این زمینه بسیار کم است اما اگر این آموزش و اطلاع‌رسانی انجام شود، یقیناً ورود مردم را به کارهای خیر در این حوزه خواهیم داشت. یکی از اهداف ما در برگزاری نشست مشترک با مجمع خیّرین کشور اطلاع‌رسانی و خیّرسازی در حوزه محیط زیست است.»
وی در ادامه گفت: «ما در حال حاضر دو بحران اساسی آلودگی هوا و کمبود آب را داریم. این بحران در حالتی قرار دارد که اگر این روند ادامه پیدا کند، ما تا ۲۰ سال آینده آبی برای مصرف در کشور نخواهیم داشت و اینها یک توهم و گمانه‌زنی نیست. دریاچه ارومیه در آستانه خشک‌شدن است و خشک شدن آن با ایجاد تغییر در اکوسیستم منطقه، آنجا را به محلی غیرقابل سکونت تبدیل خواهد کرد و این دیگر هشدار نیست. این یعنی وقت اقدام است. آلودگی هوا معضل بسیار بزرگی است اما آمار تلفات ما روزانه در حال بالا رفتن است. طبق آمار و تحقیقات انجام شده بسیاری از سرطان‌های خون کودکان در تهران، منشا آلودگی هوا دارد. ما باید مردم را به فعالیت خیر در این حوزه ترغیب کنیم.»
وی درباره هدف دوم برگزاری نشست مشترک گفت: «هدف دیگر ما از برگزاری این نشست این است که سازمان محیط زیست و دولت خواسته‌هایش را به طور مشخص از مردم مشخص کند. اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست باید مشخص شود. محل کار بسیار است و وقتی سازمان اولویت‌ها را مشخص کند حرکت مردمی هدفمندتر می‌شود. نزدیکی و تعامل سازنده مردم و سازمان باعث اتفاقات مثبت خوبی خواهد شد.»


 صحبت‌های اعضای هیأت مدیره درباره دستورات جلسه

در ادامه صحبت‌های دکتر گلی، دکتر ریاحی و بدخشان و سلیمی آشتیانی ضمن بیان نظرات خود، تقاضای ارائه برنامه کامل‌تری از طرف رئیس کارگروه محیط زیست سمن‌های ایرانیان شدند. ضمناً این اعضای مجمع خیّرین کشور، تقاضای همگرایی همه نهادها و سازمان‌ها برای رسیدن به هدف مشترک همگی تشکل‌های مردم نهاد در این حوزه شدند. دکتر رحماندوست نیز در این مورد بیان کرد که برای خیّرسازی می‌توان به جای برگزاری نشست، کار تبلیغاتی انجام داد.
بحث و ارائه گزارش درباره مصوبات جلسه قبل پیرامون شورای آسیب‌های اجتماعی وزارت کشور و کارهای تکمیلی احداث شیرخوارگاه شبیر، دستور بعدی جلسه بود که درباره ابعاد مختلف قضیه بحث و تصمیم‌گیری شد. دکتر رحماندوست هم در این جلسه گزارشی درباره نخستین جلسه جامعه خیّرین اشتغال ارائه داد. وی درباره احداث محلی برای استقرار موقت تشکل‌های مردمی در تعامل با سازمان اوقاف نیز گزارشی بیان کرد.
پنجاهمین نشست هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در حالی به پایان رسید که دکتر رحماندوست مدیرعامل این مجمع از خیّرین حاضر خواست تا با بررسی مناطق محروم شهرتهران، فکری به حال آسیب‌های اجتماعی موجود کنند.

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴