اعضای مجمع خیّرین کشور برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله بسیج شدند
پنجاه و یکمین جلسه هیأت دیره مجمع خیّرین کشور برگزار شد

اعضای مجمع خیّرین کشور برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله بسیج شدند

پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور روز ۲۴ آبان ۱۳۹۶ برگزار شد. این جلسه با حضور دکتر شهریاری دبیرکل مجمع خیّرین سلامت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مهندس سلگی مدیرعامل انجمن خیّرین مسکن‌ساز و دکتر ایرج حسابی رئیس هیأت امنای بنیاد پرفسور حسابی برگزار شد، در ابتدا دبیر و سخنگوی مجمع خیّرین کشور، حاج محمدرضا کارگری درباره این اتفاق گفت: «حادثه غم‌انگیز، جانکاه و دلسوز زلزله مناطق غربی کشور، هر انسانی را تا مدت‌ها در اندوه فرو خواهد برد. من این ضایعه را به پیشگاه حضرت بقیه‌الله الاعظم حضرت مهدی(عج)، مقام معظم رهبری، مردم شریف و بازماندگان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. همان‌گونه که ما بارها در تاریخ ایران اسلامی توانستیم از آزمون‌های مختلف سربلند بیرون بیاییم، در این برهه تاریخی نیز چنین خواهد شد و این با همت و اراده همگان ممکن خواهد بود.»

مهندس بوربور:

تشکیل مجمع خیّرین کشور برای چنین روزهای اضطراری است

مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در ابتدای جلسه پنجاه و یکم هیأت مدیره گفت: «ما چون پیش‌بینی چنین روزهایی را داشتیم، مجمع خیّرین کشور را شکل دادیم. به واقع حوادث غیرمترقبه و رخدادهای طبیعی آمادگی قبلی ما را طلب می‌کند و بارها در صحبت‌هایم گفته بودم که باید آماده روزهای اضطرار باشیم و امروز روزی است که باید تمام توان خود را برای رفع آسیب‌ها و محرومیت‌ها به کار گیریم.»

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «خدا رحمت کند جناب آقای نیّری را که مجمع خیّرین سلامت را تشکیل دادند و اکنون در کنار ۷ جامعه، ۸ بنیاد و ۳ دانشگاه مجمع خیّرین را تشکیل می‌دهند و امروز می‌توانند بسیار مثمر ثمر باشند. از سمت دیگر به علت تعاملات وزیر بهداشت با این مجمع ما به زودی در بنیاد ریحانه جلسه‌ای متشکل از روسای دانشگاه، مجمع خیّرین سلامت و آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی, و معاونان ایشان برگزار خواهیم کرد. بیان نقطه‌نظرات خیّرین، روسای دانشگاه و وزیر محترم بهداشت، می‌تواند اتفاقات خوبی در این حوزه پیش روی ما بگذارد. ما مسائل کلان را با ایشان طرح کردیم و جلسه هماهنگی شما با ایشان می‌تواند، نتیجه جلسه ریحانه را مسنجم‌تر کند. از طرفی خیّرین خارج از کشور هم برای ترمیم بیمارستان مناطق زلزله‌زده اعلام آمادگی کردند و این می‌تواند با هماهنگی مجمع خیّرین سلامت به اتفاقی مبارک منجر شود.»

دکتر شهریاری:

همکاری مردم، مجمع خیّرین سلامت و دولت راه‌گشا خواهد بود

در ادامه این جلسه دکتر شهریاری دبیرکل مجمع خیّرین سلامت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن صحبت‌هایی درباره شکل‌گیری این مجمع گفت: «جرقه اولیه تشکیل مجمع خیّرین سلامت در جلسه نمایندگان مجلس هفتم در دیدار با حضرت آقا خورده شد. حضرت آقا فرمودند مانند همه کارها در حوزه سلامت هم مردم را وارد کار کنید. هم‌اکنون معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی توسط وزارت بهداشت در تمام کشور تشکیل شده است. مردم هم تمایل دارند که در کارها مشارکت کنند. باید جلسه‌ای برگزار شود و برای انجام کارها با توافق هیأت مدیره موثرتر رفتار کنیم. ما برای اقدام در زمینه کمک درمانیو سلامت به مناطق زلزله زده آماده هر گونه خدماتی هستیم.» 

 

مهندس سلگی:

پس از بررسی میدانی منطق زلزله‌زده، ساخت مسکن را متعهد می‌شویم

مهندس کیومرث سلگی مدیرعامل انجمن خیّرین مسکن‌ساز که در پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور حضور داشت، گفت: «من صحبت‌هایم را در دو قسمت تقدیم می‌کنم. قسمت اول گزارشی از عملکرد انجمن خیّرین مسکن‌ساز ارائه می‌دهم. این مجمع در مراکز همه استان‌ها و ۱۲۰  شهرستان کشور نمایندگی فعال دارد و مورد حمایت حساب ۱۰۰ حضرت امام و بنیاد مسکن است. ما در حال حاضر ۳۰ هزار واحد را با کمک خیّرین، کمک مردم و تسهیلات به مرحله انجام رسانده‌ایم. دو سوم این پروژه به بهره‌برداری رسیده و باقی در حال انجام است. از دیگر کارهایی که در این حوزه انجام داده‌ایم تأمین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول است که ۱۱۳۰۰ واحد در این قسمت داریم. ۸۵۰۰ واحد شهری و مابقی در قسمت روستایی است. حمایت‌های خیلی خوبی از طرف مسئولان داشتیم. هر دو هفته یک بار جلسات راهبردی را برگزار می‌کنیم و تاکنون ۳۰ جلسه برگزار شده است. این جلسات در استان‌ها نیز به طور مرتب برای بهبود فرایند کار برگزار می‌شود. حدود ۲۵۰۰ واحد از این ۱۱۳۰۰ واحد مسکن معلولین آماده شده و تحویل مردم شده است. معمولاً کارهای مشارکتی بسیار سخت است اما این بار با برگزاری جلسات منظم، پیگیری و گزارش‌های دقیق و در کنار همه اینها همدلی و اراده خیّرین و مسئولان، کار به خوبی انجام می‌شود. جدا از این حدود ۴۰۰۰ واحد دیگر هم ساخته‌ایم که در شرف بهره‌برداری است.»

مهندس سلگی، مدیرعامل انجمن خیّرین مسکن‌ساز که یکی از اعضای مجمع خیّرین کشور است درباره زلزله مناطق غربی کشور گفت: «مسئولیت بازسازی مسکن در کشورمان به عهده بنیاد مسکن است. تجربه بنیاد در این زمینه بسیار خوب است. انجمن خیّرین مسکن‌ساز هم این آمادگی را دارد که در زمینه حمایت از مسکن زلزله‌زدگان وارد کار شود و همگام با بنیاد مسکن این وظیفه را عهده‌دار شود. ما می‌توانیم بخشی از کار را تقبل کنیم. اما به نظرم باید کار مشخصی را تعیین کنیم و انجام دهیم. یعنی قشری که قرار است به آنها کمک کنیم مشخص شود و با همراهی نیروهای استان‌های مختلف بتوانیم مفید عمل کنیم و ادعای‌مان را واقعاً عملی کنیم. با اراده و توان مجمع خیّرین باید بتوانیم تعهد کنیم و با هم‌افزایی به یک نتیجه ممکن برسیم. پیرو این حرف باید بگویم که قرار است به کرمانشاه بروم و با بررسی میدانی به نتیجه‌گیری خاصی برسم. پیشنهاد می‌کنم در جلسه آینده نتیجه بررسی‌هایم را در کنار توان مجمع قرار دهیم و یک تصمیم قطعی برای ساخت و ساز مسکن این مناطق بگیریم. پیشنهاد مشخص با وزن مالی معیّن را در هفته آینده به اطلاع شما خواهم رساند.»

 

خانم خدیجه نیزاری:

در تعلق مسکن، اولویت‌مان باید خانواده‌هایی باشد که سرپرست خود را از دست داده‌اند 

خدیجه نیزاری عضو هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در این جلسه ضمن عرض تسلیت برای مصیبت وارده در زلزله غرب کشور گفت: «مساله مهم این است که پس از این اتفاق صبر پیشه کنیم. از مصادیق طلب صبر برای دیگران، یاری رساندن به مصیبت‌دیده است. باید دست این افراد گرفته شود و این کار را باید به عنوان یک واجب انجام دهیم. در زمینه اعطای مسکن، باید الویت‌مان را مشخص کنیم. به عنوان کسی که مدت‌ها با خیّرین مسکن‌ساز و انجمن خیّرین مسکن‌ساز کشور تعاملات بسیاری داشتم، باید به خانواده‌هایی توجه کرد که سرپرست خود را از دست داده‌اند. این تقاضای من از مسئولان و خیّرین عزیز است. می‌دانم با همراهی و دست به دست هم دادن، می‌توانیم به مشکلات فائق آییم، کاری که تاکنون بارها انجام داده‌ایم.»

دکتر ریاحی نیز با اشاره به توان مهندسی خصوصی موجود در منطقه به این نکته اشاره کرد که نهادهای مختلف ساخت مسکن را به عهده گرفته‌اند، باید میزان تعهد انجمن خیّرین مسکن‌ساز با همکاری اتاق اصناف کشور را مشخص کنند تا در این مورد نیز عملکردی بهینه از سوی اصناف مختلف شاهد باشیم.

 

اکبر ابراهیمی:

سرپرستی کودکان بی‌سرپرست و ساخت ۵ مدرسه را در این مناطق به عهده گرفتم

در ادامه جلسه با موضوع زلزله مناطق غربی کشور حاج اکبر ابراهیمی عضو هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: «وقتی این اتفاق را می‌بینیم، وظیفه به ما تکلیف می‌شود که کار کنیم. امروز، زمان سخن گفتن نیست و باید کار کرد. ما کمک‌هایی داریم و پیشنهاد می‌کنم کسی مسئول توزیع در آن مناطق باشد. پیش از این سرپرستی کودکان بی‌سرپرست شده این رخداد طبیعی را به عهده گرفتیم و در حقیقت در حال عمل به وظایف‌مان هستیم. در مرحله بعد تصمیم دارم ۵ مدرسه در آن منطقه بنا کنم و این را تکلیف خود می‌دانم و امیدوارم به نتیجه برسیم. ضمناً باید این را اعلام کنم که این کارها به سرعت و جدیت انجام خواهد گرفت. چند کانتینر از مواد غذایی مورد نیاز مردم هم به این مناطق ارسال کرده‌ایم.»

ایشان در ادامه صحبت‌هایشان گفت که روز ۹ آذر ۱۳۹۶ فاز دوم بنیاد نیکوکاری فرهنگی اکبر ابراهیمی با حضور مرجع عالی‌قدر جهان تشیّع، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی (مدّ ظلّه العالی) افتتاح خواهد شد.

دکتر نصیری:

جایگاه مجمع در بین مردم و خیّرین می‌تواند در بهبود شرایط مناطق زلزله‌زده تعیین کننده باشد

دکتر نصیری بازرس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور نیز در این جلسه گفت: «درباره زلزله باید بگویم با توجه به بازدید‌مان، متوجه شدیم که در بخش شهری ۳۰ در صد و در بخش روستایی ۶۰ درصد مسکن‌ها تخریب کامل شده‌اند. در این مدت دو ستاد بحران در منطقه مستقر است و ما مسائل را از این دو طریق رصد می‌کنیم. مردم در حال کمک هستند و باید ساماندهی لازم انجام شود. در حال حاضر اجازه ورود به منطقه برای کمک‌ها وجود ندارد و کمک‌ها باید به هلال احمر تحویل داده شود تا در زمینه پخش کمک‌ها اقدامات لازم انجام شود. باید فضایی ایجاد کنیم که این کمک‌ها موثر باشد. مجمع خیّرین کشور هم می‌تواند به علت جایگاه خود تاثیر خوبی در تأمین نیازها و توزیع کمک‌ها داشته باشد.»

مهندس بوربور:

همراه با هم به وظیفه شرعی و انسانی خود عمل کنیم

در انتهای پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، مهندس حبیب‌الله بوربور اعلام کرد: «با توجه به صحبت‌ها و نظرات اعلام شده تاکنون می‌توانیم بگوییم که حاج اکبر ابراهیمی ضمن تأمین چند کانتیر لوازم روزمره، یک باب مسکن برای یک خانواده، ۵ مدرسه و سرپرستی کودکان پسر  ۳ تا ۸ سال بی‌سرپرست شده مناطق زلزله‌زده را به عهده گرفت. ضمناً آقای مطلبی کاشانی نیز در مرکز نگهداری معلولان جسمی و ذهنی ریحانه، اعلام آمادگی کرده که با برنامه‌ریزی و اجرای آن، پذیرای معلولان به جا مانده از این حادثه خواهد بود. آقای محمدحسن خداوردی نیز ۱۰ کانتینر برای مناطق زلزله زده تعهد کرده که ما با همراهی و همدلی خواهیم توانست چیزی را که بر عهده داریم انجام دهیم. وظیفه ماست که به یاری انسان‌ها بیاییم و امیدوارم در این مدت با تمرکز بر این موضوع و نیّت درست این مهم را به انجام برسانیم. مجمع خیّرین کشور هدفی جز این ندارد و در راه رسیدن به این هدف دست تمام خیّرین را به گرمی می‌فشارد. 

مهندس بوربور:

کمک‌های نقدی برای اجرای نیّات دقیق واقفین به تشکل‌های عضو مجمع واگذار می‌شود

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در انتهای صحبت‌های خود درباره شیوه همراهی مردم با زلزله‌زدگان گفت: «با توجه به درخواست‌های آنی و فوری موجود، از داخل و خارج کشور با مجمع تماس گرفته می‌شود تا کمک‌هایی در زمینه‌های مختلف انجام گیرد. این کمک‌ها به دو صورت است یا خیّر و واقف نیّت خاصی دارد و تمایل دارد در زمینه خاصی هزینه کند یا اینکه صرفاً می‌خواهد در زمنه نیاز موجود، کمکش را هزینه کنیم. مجمع درباره کمک‌های دریافتی صرفاً نقش واسط را خواهد داشت و خود هیچ کار اجرایی را عهده‌دار نخواهد بود. بر این اساس و با عنایت به نظر واقف، مجمع خیّرین کشور به بنیادها و مجامعی که عضو مجمع هستند، این اعتبارات را واگذار می‌‌کند و یا بر اساس نیازهای موجود در جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور مسائل مختلف بررسی می‌شود و اعتبار به تشکل یا تشکل‌های عضو برای کمک واگذار می‌شود تا اهداف واقفین در اسرع وقت، اجرا شود. ضمناً گزارش دقیق این کمک‌ها به سمع واقفان رسانده خواهد شد.»

در حال حاضر شماره حساب ۸۲۳۸۳۳۳۸۰۸ شماره کارت ۳۶۱۷-۶۶۹۳-۳۳۷۶-۶۱۰۴ بانک ملّت شعبه میدان فاطمی به نام آقایان حبیب‌الله بوربور، مجتبی رحماندوست و محمدرضا کارگری (رئیس هیأت مدیره، مدیرعامل و سخنگوی مجمع خیّرین کشور) آماده دریافت کمک‌های نقدی همه مردم خیّر ایران است. جمع مبلغی که به این حساب واریز خواهد شد و هزینه‌کرد دقیق آن نیز از طریق سایت و کانال مجمع خیّرین کشور به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

 

 

 

 

 

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴