برنامه‌ریزی برای فعالیت خیّری بلندمدت لازمه کار منطقی در مناطق زلزله‌زده است
پنجاه و دومین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور با موضوع کمک به آسیب‌دیدگان زلزله برگزار شد

برنامه‌ریزی برای فعالیت خیّری بلندمدت لازمه کار منطقی در مناطق زلزله‌زده است

اول آذرماه ۱۳۹۶

پنجاه و دومین جلسه مجمع خیّرین کشور با محوریت بررسی کمک‌ به زلزله‌زدگان مناطق غربی کشور روز اول آذر ۱۳۹۶ با حضور اعضای مجمع خیّرین کشور و چند تن از مهمانان ویژه برگزار شد. در این جلسه امیر سرتیپ خلبان محمد انصاری، مسئول ستاد بحران زلزله رودبار و فرمانده سابق هوانیروز ارتش، خیّر بزرگوار جناب آقای رضا رضوان، آقای حسین حاجی حسینی از بستگان شهید مصطفی بابایی و احمد عابد مدیرعامل خیریه حضرت فاطمه زهرا(س) حضور داشتند.

محمدرضا کارگری:

روح همبستگی در وجود ایرانیان بینظیر است

در ابتدای این جلسه و پس از تلاوت قرآن توسط دکتر مجتبی رحماندوست، دبیر و سخنگوی مجمع خیّرین کشور، حاج محمدرضا کارگری ضمن عرض تبریک ایام ولادت با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و نیز پیروزی لشکر اسلام بر داعش درباره مساله زلزله‌زدگان مناطق غربی کشور گفت: «مردم ایران یک بار دیگر ثابت کردند که در کار خیر و نوع‌دوستی از هر نیرویی پیشتر هستند و این موهبتی است که نصیب هر ملتی در تاریخ نشده است. روح همبستگی در شرایط سخت اقتصادی را مردم ایران به جهانیان نشان دادند و این درسی بزرگ باید برای همگان باشد.»

مهندس بوربور:

برنامهریزی برای کمک به زلزلهزدگان باید آیندهنگرانه باشد

مهندس بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، پس از صحبت‌های ابتدایی دبیر جلسات، پیرامون نوع رفتار در چنین حوادثی گفت: «برای فراموشی هر اتفاقی، زمانی نیاز است و متاسفانه باید بگویم، در مورد زلزله کرمانشاه این اتفاق بسیار سریع افتاده است. رادیو و تلویزیون ما متاسفانه درصد برنامه‌های مربوط به زلزله را خیلی سریع کاهش داده است و این سبب می‌شود، موج رفتارهای خیّری از سوی عامه مردم ناگهان فروکش کند. در چنین مواقعی به نظر می‌رسد باید به دور از احساسات و موج گذرای ایجاد شده، رفتار کنیم. یک ماه دیگر کمک‌های ارسالی به مناطق زلزله‌زده تمام می‌شود و این بندگان خدا فراموش می‌شوند اما ما همچنان باید مانند سابق به دور از هیجان و با فکر رفتار کنیم. صبوری در رفتار خیر یکی از اصول ماندگاری آن است. ۱۲۰۰ روستا درگیر زلزله شدند که بیش از ۸۰۰ روستا به طور کامل نابود شده‌اند. بنابراین بازسازی و کمک به این ۸۰۰ روستا نیاز به برنامه بلندمدت دارد و گرنه این منطقه دچار مشکل‌های اساسی نظیر نارضایتی، اعتصاب، معاندت و یا چنین رفتارهایی خواهند شد. یکی از مسائل دیگری که باید در مورد مناطق زلزله‌زده با هوشیاری انجام شود، کار فرهنگی است. اعزام مبلغان دینی، روانشناسان و کسانی که امید به زندگی را به این آسیب‌دیدگان برگردانند یقیناً تاثیرات مثبت بسیاری خواهد داشت و در زمره رفتارهای خیّری فرهنگی محسوب می‌شود.»

محمد نصیری:

توجه به مساله اشتغال زلزلهزدگان از عمده مسائلی است مهمی است که باید در آینده به آن توجه داشت

پس از سخنان مهندس بوربور، دکتر محمد نصیری بازرس مجمع خیّرین کشور که در طول روزهای پس از زلزله دو بار از این مناطق دیدن کرده است، در گزارشی کوتاه، وضعیت منطقه را اینگونه تشریح کرد: «مسئولیت کارهای مناطق شهری به ارتش و مناطق روستایی به سپاه واگذار شده است. البته ساخت مسکن برای زلزله‌زدگان قرار بود توسط بنیاد مسکن انجام شود که این بنیاد این حجم کار را خارج از توان خود اعلام کرد و این مسئولیت به قرارگاه خاتم محول شد. با بررسی منطقه می‌توان گفت تاکنون فقط ۱۰درصد کار انجام شده است و این به علت عدم توانایی نیروی خاصی نیست، بله به علت مشکلات موجود است. آواربرداری و مسائل اینچنینی نیاز به زمان دارد. از سویی بخش عمده از کارهای باقی مانده مربوط به مسائل زیربنایی است. ساخت مسکن، مدارس، خانه‌های بهداشت، پاسگاه‌ها و اماکنی از این دست جزو کارهای زیربنایی و درصد باقی‌مانده کار است که باید اهتمام خاصی نسبت به آنها داشت. یکی از نکات دیگری که باید به آن توجه می‌شد و این هفته در این مورد قرار است جلسه‌ای برگزار شود، مساله یک پارچه کردن کمک‌های مردمی و اقدام در این زمینه است. در حوزه سلامت نیز خیّرین ۷۰ درصد از هزینه‌های جاری را تقبل کرده‌اند که این خبر بسیار خوبی برای آسیب‌دیدگان است. نکته‌ای که نباید آن را فراموش کنیم، مساله رکود اشتغال در این مناطق است که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی بسیاری به جا بگذارد. پرداختن به این موضوع نیز از نکات مهم موجود است.»

خدیجه نیزاری:

ساخت ۵ مدرسه و تهیه یک کانکس از جمله اقدامات کارگروه بانوان تا این لحظه است

حاجیه خانم خدیجه نیزاری، عضو هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور و رئیس کارگروه بانوان این مجمع که از پیشگامان کمک به مناطق زلزله‌زده است، گفت: «بنیاد برکت تعهد ساخت تمامی مدارس روستایی منطقه را به عهده گرفته است و تجربه ثابت کرده که این اتفاق به طور کامل نخواهد افتاد. در حال حاضر ۴ بانوی عضو مجمع ساخت ۵ مدرسه روستایی را تعهد کرده‌اند و به نظرم می‌توان با تعامل با بنیاد برکت، ظرفیت و توان مدرسه‌سازی در منطقه را افزایش داد. از دیگر اقداماتی که توسط کارگروه بانوان انجام شده، تخصیص مبلغ نه و نیم میلیون تومان برای خرید یک واحد کانکس اسکان در منطقه است که امیدواریم این کانکس به زودی به دست مردم منطقه برسد.»

دکتر ریاحی:

پسلرزههای روانی زلزله از خود زلزله مخربتر است

دکتر ریاحی عضو مجمع خیّرین کشور و رئیس کارگروه حقوقی مجمع نیز در این جلسه گفت: «پس‌لرزه‌های روانی ناشی از زلزله گاه از خود زلزله مخرب‌تر است. تخصیص بودجه و کار در این حوزه گاهی از کار سخت‌افزاری ضروری‌تر است. پیشنهادم در این مورد، هماهنگی و تعامل با مجمع خیّرین حوزه‌های علمیه خواهران کشور از اعضای مجمع خیّرین، است. باید بررسی کنیم در کدام روستا، خانواده سرپرست خود را از دست داده است، طلبه‌ها را به این روستاها بفرستیم و اگر همین یک بخش را پیگیری کنیم با برنامه‌ریزی و کار فرهنگی یقیناً به نتایج خوبی خواهیم رسید.»

حاج اکبر ابراهیمی:

۶ مدرسه، ۴ مسکن و ۴ کانکس مجهز در مناطق زلزلهزده احداث خواهم کرد

در ادامه این جلسه، حاج اکبر ابراهیمی عضو هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، درباره اقداماتی که در این مدت درباره زلزله‌زدگان انجام داده گفت: «ما دو مسکن دیگر تعهد کردیم و جمع تعهدتمان به این شرح شد: ۶ مدرسه، ۴ مسکن و ۴ کانکس مجهز. از بین این ۴ مسکن، یک باب توسط همسرم حاجیه خانم زهرا عبدالرحیم‌خان تعهد شده است. درباره موقعیت مسکن‌ها و مدارس ما البته نیاز به بررسی و اعلام نظر کارشناسی داریم. به محض دریافت نظرات کارشناسی یقیناً کار ساخت و ساز آغاز خواهد شد.»

سلیمی آشتیانی:

داشتن ستاد معین برای هماهنگی کارها در مناطق آسیبدیده ضروری است

هاشم سلیمی آشتیانی دیگر عضو هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در این جلسه گفت: «مهم‌ترین گام در فعالیت‌های مربوط به زلزله، داشتن یک ستاد معین برای هماهنگی است. باید ابعاد مختلف قضیه باید بررسی و برنامه‌ریزی شود. ناهماهنگی می‌تواند تمام کارهای خیّری را به بیراهه ببرد. به عنوان مثال وقتی ما تعهد می‌کنیم که در فلان نقطه مدرسه می‌سازیم، ابتدا باید ببینیم در آن روستا چند دانش‌آموزا داریم. در دیگر موارد هم به همین صورت باید مسائل را با دقت بررسی کنیم.»

محمد عابد:

مردم به مجمع خیّرین کشور اعتماد دارند

دکتر عابد رئیس خیریه حضرت فاطمه زهرا(س) که مهمان این جلسه بود درباره کمک‌های خیّری به زلزله‌زدگان گفت: «ما در سوانح طبیعی اینچنینی همیشه به قدرت عظیم مردم پی می‌بریم. این سیل خروشان مردم که برای کمک به هم‌نوع خود به راه‌افتاده است، یک پدیده در نوع خود است. آنچه بسیار مهم است اینکه ما باید دربرابر این سیل نباید بایستیم بلکه باید آنها را به سمت درست هدایت کنیم. یکی از جاهایی که می‌تواند این هدایت را انجام دهد، مجمع خیّرین کشور است. مردم به شما اعتماد دارند و شما می‌توانید با استفاده از این اعتماد مردم را به سمت و سوی خوبی ببرید و از این نیروی بی‌اندازه بهترین بهره را به نفع مردم ببرید.»

حسین حاجی حسینی:

به نیت شهید بابایی در مناظق زلزلهزده مدرسهای خواهیم ساخت

حسین حاجی حسنی به نمایندگی از خانواده شهید مصطفی بابایی در پنجاه و یکمین جلسه مجمع خیّرین کشور حاضر شد. وی در این جلسه گفت: «شهید بابایی خواهرزاده من است. مادر این شهید پس از دیدن اتفاقاتی که برای مردم مظلوم استان کرمانشاه افتاد، تصمیم گرفت مبلغ ۵۰ میلیون تومان به نیّت این شهید به مردم این منطقه کمک کند. نیّت ایشان در این جهت است که این پول در زمینه مدرسه‌سازی مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که شما در این زمینه پیشکسوت هستید و تخصص دارید، هر طور که صلاح می‌دانید این مساله را هدایت کنید. البته با توجه به اینکه مدارس استثنایی هم در این منطقه تخریب شده، با عنایت به این موضوع هم لطفاً موضوع را بررسی کنید.»

در انتهای صحبت دایی این شهید بزرگوار به پیشنهاد مهندس بوربور، قرار شد این مدرسه به نام همین شهید ساخته و نامگذاری شود.

امیر سرتیپ محمد انصاری:

از تجربه فعالیت در چنین رخدادهایی، باید برای خدمت به مردم استفاده کرد

امیر سرتیپ محمد انصاری فرمانده پیشین هوانیروز ارتش و مسئول ستاد بحران زلزله رودبار نیز در این جلسه حاضر بود. وی در صحبت‌هایش گفت: «من سابقه کار در رودبار را داشتم و تجارب خوبی درآن زمان کسب کردم. با مقامات کشوری مکاتبه کردم تا در زمینه کرمانشاه نیز به عنوان یک سرباز وارد شوم اما پاسخی نگرفتم. وقتی در رودبار بودم، روزی رئیس ستاد بحران کشور فرانسه همراه دکتر ولایتی به آنجا آمد. در آن جلسه من از ایشان پرسیدم شما چند وقت است این مسئولیت را به عهده دارید، گفت: ۴۰ سال. حقیقتاً فکر می‌کنم برای موفقیت در این زمینه باید از یک مدیریت طولانی بهره برد و جلسات ستاد بحران کشور به طور مرتب با فاصله زمانی اندک برگزار شود. به عنوان نمونه یکی از نکاتی که در زلزله رودبار با آن مواجه بودیم و فکر می‌کنم در چنین رخدادهایی کارآمد است، مدیریت مدیرانی است که به قصد بازدید به منطقه می‌آیند. باید این را بپذیریم که مردم همیشه پای کار هستند و هدایت آن به سمت و سوی درست کار دشواری نیست.»

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به موضوع جمع کردن سیطره داعش از سوریه گفت: «حل مساله داعش نیز از مهم‌ترین مسائل روز دنیاست که گمان می‌کنم تبریک نگفتن در این مورد و نپرداختن به آن دور از معرفت است. این موضوع حیاتی را به همه مردم،فرماندهان، سربازان دلاور و خانوده شهدای مدافع حرم و پیشتر از همه به رهبر انقلاب تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.»

پرویز زارعی:

۴۰۰۰ بسته حمایتی مجمع در کرمانشاه توزیع شد

پرویز زارعی از دیگر اعضای مجمع خیّرین کشور که ساعاتی قبل از جلسه هیأت مدیره از کرمانشاه بازگشته بود، درباره مشاهدات خود گفت: «اوضاع بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از آن است که به سادگی بیان شود. وضعیت موجود نیاز به یک عزم همگانی و همکاری همزمان دولت و ملّت دارد. متاسفانه دیروز باران سختی در منطقه آغاز شد که مساله اسکان خانواده‌ها را بسیار دشوار کرده است.»

وی در ادامه درباره توزیع ۴۰۰۰ بسته‌ حمایت هفتگی مجمع خیّرین کشور در مناطق زلزله زده گفت: «کامیون‌های حامل بسته‌ها به دو قسمت تقسیم شدند و یک گروه به سمت ثلاث باباجانی و یک گروه به سمت سرپل ذهاب رفتند. در گروه اول به علت هجوم مردم، ناگزیر شدیم بسته‌ها را در یک سوله انبار کنیم و بعد با استفاده از نیروهای امدادی این بسته‌ها را تا دورترین روستاها هم برسانیم. اما در سرپل ذهاب با مشکل کمتری مواجه بودیم و توزیع با سادگی بیشتر انجام شد. همان طور که در جریان هستید اجازه عبور هر ماشینی به مناطق زلزله‌زده داده نمی‌شود. ما برای تک‌تک این ماشین‌ها مجوز ورود به منطقه از طریق سازمان بهزیستی گرفتیم که در تسهیل تردد بسیار موثر بود.»

دکتر رحماندوست:

استفاده از ظرفیت بومی در کارهای فرهنگی مربوط به زلزلهزدگان کلید موفقیت است

دکتر رحماندوست مدیرعامل مجمع خیّرین کشور در این جلسه ضمن تبریک پیروزی نیروهای اسلام بر داعش، درباره فعالیت‌های اخیر مجمع گفت: «فعالیت‌های فرهنگی در مناطق زلزله‌زده به شرط حضور نیروهای مردمی و آگاه به شرایط فرهنگی منطقه یقینا تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. حضور افراد دانشگاهی و اساتید برجسته در اینگونه موارد کافی نیست و بهترین افراد برای چنین کاری، افراد بومی است.»

وی درباره گزارش فعالیت‌های هفته اخیر خود، نیز گفت: «ما دیروز در دفتر مجمع خیّرین کشور، جلسه دیگری درباره بنیاد خیریه ایثارگران داشتیم و تعداد زیادی از مدیران عامل یا روسای هیأت مدیره تشکل‌های مردم‌نهاد در این جلسه حضور داشتند. امیدوارم با این تشکل خیّری بتوانیم در مرحله اول به خود ایثارگران خدمات خوبی رائه بدهیم و در هدف‌ دوم به دنبال استفاده از ظرفیت اعتماد عمومی جامعه به ایثارگران برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستیم. دیروز نیز همایشی توسط کانون آلا برگزار کرد که با محوریت کارآفرینان خیّر بود. ترکیب علمی خیلی خوبی از نگاه خیر جمعی و ایجاد اشتغال بود. آنها تجربه‌ای امروزی و دانش‌بنیان دارند که به عقیده‌ام استفاده از این ظرفیت است.»

حسن حمزهزاده:

اقدامات خیّری مجمع خیّرین کشور، روزانه در کانال منعکس میشود 

آخرین سخنران این جلسه حسن حمزه‌زاده بازرس و مدیر روابط عمومی هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور بود. وی در صحبت‌هایش ضمن توضیحاتی درباره ساختمان جدید شیرخوارگاه شبیر گفت: «در هفته گذشته همراه مهندس بوربور و مهندس کرباسیان بازدیدی از شیرخوارگاه شبیر داشتیم که در این نشست تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد. اگرچه قرار شد در این گام کوچک پایانی از صاحبان صنایع مرتبط با ساخت شیرخوارگاه کمک بگیریم اما انتظار می‌رود خیّرینی که تعهدهایی در این زمینه داشتند، به تعهد خود عمل کنند تا هم کار در روزهای آینده به پایان برسد و هم اینکه نفس تعهد و قول دادن در کار خیر حفظ شود.»

وی درباره انعکاس اخبار مربوط به زلزله مناطق غربی کشور گفت: «از روزی که زلزله مناطق غربی کشور حادث شد، به طور روزانه تعهدات خیّرین درباره این مناطق را منعکس کردیم. از تمامی دوستان خیّر تقاضا می‌کنم اقدامات و تعهدات خود را با ما درمیان بگذارند تا در انعکاس به موقع آن بتوانیم به درستی عمل کنیم.»

پنجاه و دومین جلسه مجمع خیّرین کشور که بیش از دو ساعت به طور انجامید، با جمع‌بندی هیأت مدیره درباره لزوم فعالیت طولانی‌مدت، برنامه‌ریزی‌شده و به دور از هیجان در مورد زلزله مناطق غربی کشور به پایان رسید.

 

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴