رفتار کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور در قبال کمک به زلزله‌زدگان باید آینده‌نگر باشد
آینده‌نگری و پرداختن به حل معظلات اجتماعی زلزله‌زدگان؛ محورهای ششمین نشست کارگروه بانوان

رفتار کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور در قبال کمک به زلزله‌زدگان باید آینده‌نگر باشد

اول آذرماه سال ۱۳۹۶

هفتمین نشست کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور با محوریت کمک به آسیب‌دیدگان زلزله استان‌های غربی کشور روز اول آذرماه سال ۱۳۹۶ برگزار شد. در ابتدای این جلسه حاجیه خانم خدیجه نیزاری، رئیس کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور ضمن اعلام گزارشی از فعالیت‌های انجام شده توسط کارگروه بانوان کشور گفت: «تا این لحظه که اینجا هستیم، ۵ مدرسه و یک کانکس توسط اعضای کارگروه بانوان تعهد شده است. البته امروز هزینه خرید کانکس به نهاد مربوط داده شد تا نسبت به خرید و انتقال کانکس اقدام کنند. علاوه بر این موسسه خیریه مهر گیتی که از اعضای کارگروه بانوان است تا کنون حدود ۳۰ کامیون کمک شامل چادر برزنتی، پلاستیک، مواد غذایی، پتو، لباس گرم، کنسرو، والور و ... را به مناطق زلزله‌زده فرستاده‌اند. موسسه مهر گیتی تا کنون مبلغ ۱۹۷ میلیون کمک نقدی جمع‌آوری کرده است که تصمیم دارد این مبلغ در جهت ساخت مدارس تخریب شده منطقه هزینه کند. آنچه مجمع خیّرین برایش مهم است، رفتار منطقی و به دور از احساس در کمک به مناطق زلزله‌زده است. ما باید فرداها را ببینیم و به گونه‌ای عمل کنیم که این خانواده‌ها آینده خود را تاریک نبینند. اینکه امروز همه در حال کمک به مناطق هستند بسیار ارزشمند است اما وقتی این ارزش افزون می‌شود که عملکرد ما آینده‌نگر باشد. این را هم باید بگویم که فرستادن روانشناس و افرادی برای کاهش آسیب‌های روحی ناشی از زلزله را هم در برنامه داریم و خانم‌هایی هم در این مورد اعلام آمادگی کرده‌اند.»

مهندس بوربور:
کمک به رفع معضلات اجتماعی ناشی از زلزله یک وظیفه اخلاقی است
مهندس بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور هم که در این نشست حاضر بود، گفت: «مساله اساسی در زلزله اخیر، گستردگی جغرافیایی مناطق آسیب دیده است. هر جا که کار دست مردم بوده است، کار به خوبی پیش رفته است. درباره دولت هم مشکلات موجود به خاطر پراکندگی است و به همین علت کار را کند می‌کند. مرحله اول زلزله آواربرداری و درمان مصدومان است. مردم در این مقطع در حال کمک هستند و تجربه نشان داده که این کمک‌ها فروکش خواهند کرد. این مردم تا دو سه سال مشکل خواهند داشت و باید ما کاری کنیم که این کمک‌ها تداوم داشته باشد. اعتقادم این است که کمک‌ها باید توسط نهادهای مختلف مدیریت شود. نکته‌ای که اینجا باید به آن توجه کنیم این است که مناطق زلزله‌زده، مرزی هستند. این مناطق مرزی را نمی‌توان به حال خود وانهاد. بانوان خیّر یکی از کارهایی که در راه کاهش معضلات ناشی از بی‌خانمانی می‌توانند انجام دهند، استفاده از ظرفیت دانشگاهی علوم اجتماعی برای رفع بحران‌های اجتماعی این مناطق مرزی است. ما هم امکان هماهنگی با ارتش را داریم که این گروه‌ها را پوشش دهد. این کار هم عمل به وظیفه اخلاقی ماست و هم می‌تواند در پیشبرد کارهای علمی دانشگاهی مانند پروژه‌ها موثر باشد. توجه کنید که رسانه‌های بیگانه برای رفتارهای بعدی زلزله‌زدگان یقیناً بیکار نخواهد نشست و این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند»
درپایان این جلسه درباره تعامل کارگروه بانوان مجمع خیّرین کشور با شهرک نمونه ریحانه بحث و بررسی شد.

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴