تعامل مجمع خیّرین کشور و فرمانداری تهران برای راه‌اندازی نمایندگی استان تهران مجمع
در پنجاه و چهارمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور تصویب شد

تعامل مجمع خیّرین کشور و فرمانداری تهران برای راه‌اندازی نمایندگی استان تهران مجمع

پنجاه و چهارمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور صبح روز چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ با حضور اعضا و مهمانان آقایان دکتر فرهادی فرماندار تهران، دکتر پیوندی رئیس سازمان هلال احمر کشور، دکتر اقطار مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی در دفتر این تشکل برگزار شد. 

مهندس بوربور:

همکاری مجمع با هلا احمر کشور و فرمانداری تهران در مسیر اتحاد ملّی است

در ابتدای این جلسه و پس از خیرمقدم محمدرضا کارگری دبیر و سخنگوی مجمع به مهمانان و تلاوت قرآن توسط دکتر رحماندوست، مهندس بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، درباره وحدت مردم  در شرایط بحرانی صحبت کرد. وی در سخنان خود گفت: «یکی از دلایلی که ما امروز از آقای دکتر پیوندی و مهندس فرهادی در این جلسه دعوت کردیم، پیشنهاد راه‌اندازی نمایندگی‌های استانی مجمع با استفاده از توان این دو مجموعه است. با توجه به سم‌پاشی‌ها و سعایت بیگانگان همگی ما باید در مسیری تلاش کنیم که اتحاد ملی هر روز بیشتر شود. وقتی می‌بینیم ارتش، سپاه، نیروهای مردمی و همه سازمان‌ها، درگیر حل مساله مردم زلزله‌زده هستند، باید از این همگرایی نهایت بهره را ببریم. جمع کردن همه توان‌ زیر یک چتر واحد، یعنی اتحاد. هلال احمر می‌تواند با استفاده از توان مجمع خیّرین کشور، نمایندگی‌های استانی ما را راه‌اندازی کند.»

وی در ادامه صحبت‌هایش درباره انگیزه مردم برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله گفت: «متاسفانه هیجان کمک‌های مردم فروکش خواهد کرد و دلیل اینکه تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده، سرمای هواست. وقتی هنوز موج کمک‌های مردمی ادامه دارد باید از این توان بهره لازم را ببریم. مقام معظم رهبری هم مدام به استفاده از توان مردم در حل مشکلات جامعه اشاره می‌کنند و به عقیده بنده این فرصت را نباید از دست بدهیم. ایام ناگوار آسیب، قابلیت تبدیل شدن به ایام شیرین اتحاد را دارد.»

مهندس فرهادی:

حل مشکلات و آسیب‌های جاری و آتی تهران بدون همکاری خیّرین ممکن نیست

پس از سخنان رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در جلسه پنجاه و چهارم هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، آقای عیسی فرهادی فرماندار تهران درباره وضعیت شهر تهران، مشکلات و راهکارهای مقابله با آن صحبت کرد. وی در سخنانش گفت: «پیش از هر چیز باید بگویم که باعث افتخار است که در جمع نیکوکار شما هستم. در سند بالادستی طرح تفصیلی تهران از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۶ و از سال ۱۳۸۶ تا شال ۱۴۰۹ جمعیت تهران تا ۱۰ میلیون نفر پیش‌بینی شده است که به نظر می‌رسد به این سند متعهد خواهیم ماند. اما مشکل اصلی تهران در حاشیه آن نهفته است. شهرستان‌های اطراف تهران جمعیتی حدود ۵.۵ میلیون نفر دارند که یک میلیون و دویست هزارنفر از این‌ها در بافت فرسوده ساکن هستند و این به خودی خود خطرآفرین است. خطر اصلی هم در افزایش مهاجرت، خالی شدن مرزها و روستاهاست. بر اساس مصوبات مسئولیت شهر تهران در مواقع بحران به عهده شهرداری است. شهرداری تهران با امکانات موجود تنها توان حل بحران ۵۰۰ هزار نفر را در زمان زلزله دارد. ۳۷۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران است که با زلزله بین ۶.۵ تا ۶.۷ ریشتر به کلی نابود خواهند شد و اقلاً ۵۰۰ هزارنفر فوتی در همان لحظه خواهیم داشت. توجه کنید ما در تهران ۲۰۰ کیلومتر خط مترو داریم که توان جابجایی ۷ میلیون نفر را دارد اما اکنون فقط امکان ارائه خدمات به دو میلیون نفر را دارد و این یعنی زیرساخت دچار مشکل است. در تهران به صورت روزانه در حال پلاک کردن ۱۲۷۰ ماشین هستیم و این یعنی حجم انبوهی ماشین در روز به خیابان‌های ما اضافه می‌شوند. در بهزیستی در مقطع کنونی که اتفاقاً کارهای زیادی انجام شده، توان پذیرش تنها ۵۰۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست را داریم. این‌ها باید زنگ خطری باشند که به فکر آن روز باشیم. تقسیم تهران به مناطق مختلف و سپردن مسئولیت آنها  به نهادها و استان‌های مختلف می‌تواند راهکاری برای حل مشکلات باشد. روز اتفاق زلزله هر منطقه باید توسط مدیریت خارج از استان رفع بحران شود. اما برای حال حاضر و آسیب‌های موجود استفاده از خیریه‌های خانوادگی و محلی می‌تواند راهکار مناسبی برای حل مساله باشد. در برخی شهرهای ایران، این تجربه را دیده‌ام و نتایج مثبت آن را هم به وضوح احساس کرده‌ام. مجمع خیّرین کشور به عنوان یک تشکّل مرجع که اعتماد و اقبال عمومی دارد، می‌تواند پیشگام چنین حرکت‌هایی باشد.»

دکتر پیوندی:

هدف اصلی هلال احمر، جلب اعتماد مردم است

دکتر پیوندی رئیس سازمان هلال احمر کشور و از مهمانان جلسه پنجاه و چهارم هیأت مدیره نیز در صحبت‌هایش ضمن توضیح نوع خدمات سازمان به مردم زلزله‌زده گفت: «با مراجعه به ساختار سازمان هلال احمر و اساسنامه‌اش می‌بینیم که این سازمان یک ارگان امدادی مردم‌نهاد مستقل است. تمام هدف ما در سازمان هلال احمر این است که مردم را با خودمان آشتی دهیم و این اعتماد را جلب کنیم که در جهت رفاه و حل مشکلات مردم گام برمی‌داریم و اساساً  وظیفه‌ای جز این نداریم. همکاری ما با مجمع خیّرین کشور و تشکیل نمایندگی‌های استانی می‌تواند کمک شایانی در حل این مشکلات کند. وظایف هلال احمر در زلزله غرب کشور و عموماً در هر بحرانی امداد و نجات، اسکان، درمان و تغذیه موقت و کمک‌های بعدی است. با توجه کارهایی که در این مدت داشتیم، می‌توانیم ادعا کنیم که حدود ۱۲۰ میلیارد تومان کمک به مردم آسیب‌دیده داشته‌ایم و کمک‌های بسیار دیگری که از طریق مردم و انبارهای خودمان به این عزیزان ارائه شد. کمک‌های ماهانه بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی به آسیب‌دیدگان داریم که متعهد به اجرای تک‌تک این تعهدات هستیم. آنچه در این بین اتفاق افتاده است طرح مساله در فضای مجازی بود. ما از همان ابتدا به صورت فیلم و صوت، کمک‌خواهی و حرف‌های مردم منطقه را در فضای مجازی منعکس کردیم که این انعکاس سبب افزایش کمک‌های مردمی شده است اما از سوی دیگر بدگویی‌هایی هم علیه سازمان و دولت صورت گرفته که یقین داریم با هدایت دشمنان خارجی است و این‌ها اندکی ضربه به کار ما زد که به حمدالله پس از مدتی و با توجه به عملکردمان آن هم برطرف شد. علی‌رغم این هجمه‌ها، مبلغ ۵۵ میلیارد کمک مردمی و ۲۰ هزار تن اقلام مورد نیاز از طریق مردم دریافت کردیم. نکته‌ای که باید در پایان به آن اشاره کنم، این است که طبق مصوبه هیأت دولت ما باید ۱۰۰ هزار کانکس دپو می‌داشتیم اما متاسفانه این کار انجام نشد. تعامل ما با مجمع خیّرین کشور یقیناً در اعتمادسازی مردم نسبت به هلال احمر موثر خواهد بود. در نهایت ما برای شفاف‌سازی و جلب اعتماد عمومی تصمیم داریم برای نخستین بار کمک‌های دریافتی و لیست هزینه‌کرد را به طور دقیق در سایت سازمان برای مشاهده عموم قرار دهیم.»

دکتر رحماندوست:

در مسیر حل مشکلات باید برنامه‌ریزی و تعهد وجود داشته باشد

پس از توضیحات دکتر پیوندی و مهندس فرهادی، دکتر رحماندوست مدیرعامل مجمع خیّرین کشور نیز در سخنانش گفت: «آنچه مسلم است، پرداختن به این موضوعات همچون سیل، زلزله و آسیب‌های جاری با یک جلسه قابل جمع‌بندی نیست و نیاز به جلسات بیشتر خصوصی و تخصصی دارد. باید برنامه‌ریزی سالانه برای مشکلی مثل زلزله تهران داشته باشیم و هدف‌گذاری انجام دهیم و به آن برسیم. در غیر این صورت فعالیت و جلسات ما مفید نبوده‌اند. پیش از این هم ما با دعوت از دوستان حوزه امور مساجد خواسته‌ایم سنگ بنای مشارکت‌های مردمی از محله و خانواده را با محوریت مساجد بنا نهیم که به گمانم می‌تواند گام مهمی در حل این مساله باشد.» 

پرویز زارعی:

تمرکززدایی از تهران تنها با تقویت سایر استان‌ها ممکن است

دکتربدخشان، از اعضای شورای مرکزی مجمع خیّرین کشور که در این جلسه حضور داشتند، تغییرات در ساختار سازمان مدیریت بحران و هلال احمر و کاهش بروکراسی اداری را راه‌حل کارگشای مسائل کشور دانست. پرویز زارعی قائم مقام مدیرعامل مجمع خیّرین کشور هم در ادامه بحث طرح شده، گفت: «معضلات شهر تهران صرفاً با تمرکززدایی حل خواهد شد. کلید تمرکززدایی در تقویت استان‌های دیگر و کاهش روند مهاجرت به تهران نهفته است.»

دکتر اقطار:

با حل مشکل اعتبارات مساله شیرخوارگاه شبیر حل خواهد شد

دکتر اقطار مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور درباره عملکرد این سازمان در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه گفت: «ما هم‌اکنون با ۵۹۴ نیرو در منطقه مستقر هستیم. همراه آقایان شاه‌حسینی و ابراهیمی بازدیدهایی از منطقه داشتیم و بر اساس مشاهدات میدانی این عزیزان و دیگر خیّرین کمک‌های مهمی به مردم منطقه داشتند. در این زلزله ۲۰ مددجوی خود را متاسفانه از دست دادیم اما زلزله سبب شده ۱۸۰ مددجوی جدید جذب کنیم. تاکنون هر اتفاقی در منطقه افتاده با همت و نیّت پاک خیّرین صورت گرفته است. هنوز عده زیادی در چادرها اسکان دارند و هنوز هم جای کمک بسیار است.» 

دکتر اقطار درباره حل مسائل مربوط به شیرخوارگاه شبیر نیز گفت: «خوشبختانه اتفاقات خوبی در راه است اما آنچه سبب شده تا این لحظه تاخیر در انجام تعهدات خود داشته باشیم، تاخیر در پرداخت اعتبارات سازمان است. به محض رفع این مساله، مشکل شیرخوارگاه شبیر نیز حل خواهد شد.»

وی در پایان سخنان خود، الواح خیّرین عضو مجمع را که توسط سازمان بهزیستی مورد تقدیر قرار گرفته ‌بودند، به آنان تقدیم کرد.

مهندس بوربور:

راه‌اندازی مجمع خیّرین استان تهران با محوریت فرمانداری شهر تهران فاز اول فعالیت نمایندگی‌های استانی خواهد بود

مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور نیز در پایان و برای جمع‌بندی گفت: «۲۵۰ هکتار زمین در تهران در زمان جنگ آماده کردیم. این زمین دارای سکوهایی بود که امکان استقرار مردم جنگ زده را داشت. این مناطق سرویس‌های بهداشتی داشتند و اگر بتوانیم آنها را احیا کنیم، در حقیقت گامی در جهت روز بحرانی تهران برداشته‌ایم. اما آنچه مسلم است اینکه ما باید زیرساخت‌ها را تقویت کنیم. برای تقویت زیرساخت‌ها باید گام اول را با گام فرهنگی برداریم. همانطور که گفتم ما آمادگی داریم که با فرمانداری تهران به عنوان محوریت تشکیل نمایندگی مجمع خیّرین استان تهران و با سازمان هلال احمر به عنوان محوریت نمایندگی‌های سایر استان‌ها تعامل داشته باشیم و در این مساله حداکثر همکاری را داشته باشیم. پیشنهاد آخرم این است که شما به اجناس دست دومی مردم که به عنوان کمک برای شما ارسال می‌شود به شکل جنس بلااستفاده نگاه نکنید، همه این‌ها سرمایه هستند. ما در حال حاضر شیشه شکسته از خارج وارد می‌کنیم تا با ترکیب سیلیس در صنعت شیشه‌سازی مورد استفاده قرار گیرد. به هر وسیله‌ای اگر با دید سرمایه نگاه کنیم، در حقیقت  به یکی از مبادی بازگرداندن سرمایه در کشور تبدیل خواهیم شد.»

در پایان این جلسه مصوب شد که تشکیل نمایندگی‌های استان تهران با محوریت فرمانداری تهران به صورت پایلوت کار خود را آغاز کند و پس از آن سایر استان‌ها با حمایت مجمع خیّرین کشور و محوریت سازمان هلال احمر خواهد شد.

 

پنجاه و چهارمین جلسه مجمع خیّرین کشور به روایت دوربین روابط عمومی

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴