فعالیت خیّری گنجینه ملی با عضویت در مجمع خیّرین کشور شدت خواهد گرفت
در پنجاه و پنجمین نشست هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور مطرح شد:

فعالیت خیّری گنجینه ملی با عضویت در مجمع خیّرین کشور شدت خواهد گرفت

پنجاه و پنجمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، صبح روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ با حضور اعضا و مهمانانی از سازمان حفاظت محیط زیست در دفتر این تشکّل مردمی برگزار شد. موضع حفظ منابع آب به عنوان سرمایه ملّی و تاثیر ورود مردم و خیّرین در این بخش و برگزاری همایش مشترک با صندوق ملی محیط زیست از مباحث اصلی طرح شده در این جلسه بود.

در ابتدای این جلسه و پس از قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط دکتر رحماندوست، محمدرضا کارگری دبیر و سخنگوی مجمع خیّرین کشور با اشاره به درگذشت مادر آقای هاشم سلیمی آشتیانی، علوّ درجات و همنشینی با نیکان را برای آن عزیز از دست رفته آرزو کرد. وی همچنین با اشاره به مساله زلزله مناطق غربی کشور و تلاش خیّرین عضو مجمع برای کاهش آلام زلزله‌زدگان از تمامی اعضا خواست تا در این مسیر ثابت‌قدم بوده و راه را تا رفع تمامی مشکلات این مردم شریف ادامه دهند.

مهندس بوربور:

همدلی و اتحاد، رمز اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است

در بخش نخست این جلسه و طبق معمول تمام جلسات، مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان حاضر در جلسه و بیان اهمیت موضوع محیط زیست و آب گفت: «بدون حفظ محیط زیست و به خصوص حفظ منابع آبی، امکان حیات وجود نخواهد داشت و این یعنی ما باید به این موضوع اهمیت ویژه بدهیم. همانطور که بارها گفته‌ام این توصیه بزرگان دین و نظام است که هرجا مردم وارد کار شده‌اند بهبود و پیشرفت به وضوح دیده می‌شود. حضور مهمانان این جلسه نیز در مسیر مداخله و تاثیرگذاری بیشتر مردم و خیّرین در حفظ این عنصر حیات‌بخش است. دوستان از سازمان حفاظت محیط زیست طرحی دادند که این طرح را آقای دکتر رحماندوست مطالعه کردند و مقرر شد در این جلسه حضور داشته باشند. هدف اصلی گردم هم آوردن مجامعی است که در این حوزه فعال هستند و نیز فعال کردن دفاتر استانی آن برای تعامل بیشتر با مردم در این زمینه است.»

وی در ادامه صحبتهایش درباره مساله زلزله‌زدگان مناطق غربی کشور گفت: «زلزله مناطق غربی نشانی از اتحاد و همدلی مردم این کشور شد. همگی در حال تلاش هستند تا با رفتار خود این همدلی و اتحاد را اثبات کنند و انصافاً هم به خوبی در این زمینه کار کرده‌اند. خیّرین نیز از ابتدا درگیر مساله شدند و انتظار می‌رود تا رفع کامل خواسته‌های به حق این مردم که هموطنان مرزبان ما هستند، در مسیر همدلی باقی بمانند. متاسفانه در چنین شرایطی که مردم دست به دست هم داده‌اند و عزم و اراده خود را به جهانیان نشان می‌دهند، افرادی پیدا می‌شوند که از درون در حال ضربه زدن به نظام هستند. اینها با انتقاد از بالاترین ارکان قضایی کشور در حال پیمودن مسیری اشتباه هستند که پایان آن مبهم، تار وتاسف‌برانگیز خواهد بود. شاید باید به این عده گفت که اتحاد را باید از مردم یاد گرفت. تمام این مردم به عشق این نظام و حفظ تمامیت ارضی و سیاسی در حال تکاپو هستند، آنگاه شما در حال اشتباهی هستید که ناآگاه‌ترین افراد هم به آن نمی‌پردازند. این مساله مانند همه توطئه‌ها با درایت مقام معظم رهبری و هدایت‌های ایشان حل خواهد شد و ما نیز باید برای ساختن ایرانی بهتر و رسیدن به نظامی ماندگارتر و متعالی‌تر تلاش کنیم.»

مهندس راعی:

هدف ما احیای سنّت حسنه وقف آب است

مهندس راعی رئیس موسسه ملی گنجیه آب ایران که به عنوان مهمان در این جلسه حضور داشت، سخنران بعدی بود. گنجینه ملّی آب در وازت نیرو تشکیل می‌شود، ریاست آن با وزیر نیرو، شهردار تهران، رئیس سازمان محیط زیست، معاون وزیر نیرو و رئیس گنجینه ملی از اعضای آن هستند. علاوه بر داشتن نمایندگی‌های شهرستانی، دفتر مرکزی آن در پارک پردیسان قرار دارد. وی در صحبت‌هایش گفت: «بنده در وزارت نیرو هم مشغول هستم و در وزارت نیرو و در بین مشاوران و پیمانکاران افرادی را می‌بینم که دغدغه آب دارند و حاضرند در این زمینه فعالیت کنند اما آنچه مساله اصلی است نبود خیمه و تشکلی واحد برای زیر پوشش قرار دادن این افراد است. وقتی مساله را با مهندس ولی‌زاده مطرح کردیم به این نتیجه رسیدیم که این تشکّل واحد برای مدیریت و ساماندهی افرادی که موضوع آب برای‌شان تبدیل به دغدغه شده، مجمع خیّرین کشور است. ما حدود ۵۰ شرکت حفاری توانمند در زمینه آب را در کشور داریم، نزدیک به ۳۰۰ شرکت مشاور در موضوع آب داریم. اگر ما بتوانیم از راهنمایی‌های شما بهره بگیریم و این توان را همگرا کنیم، یقیناً اتفاقات خوب و خوشایندی را در مساله آب رقم خواهیم زد. ما بحث وقف در آب را در گذشته داشتیم اما متاسفانه کم‌کم به دست فراموشی سپرده شده است. هدف ما احیای این سنّت است و این توان در مجمع خیّرین کشور وجود دارد.»

دکتر رحماندوست مدیرعامل مجمع خیّرین کشور:

مجمع خیرین فعال در حوزه آب را تشکیل دهیم

بسیار خوشحالم که دکتر راعی این موضوع را در مجمع خیّرین کشور مطرح کردند. بر طبق اساس‌نامه مجمع این توفیق را داشتیم که چند حرکت موثر داشته باشیم و یقیناً مساله آب هم می‌تواند یکی از این توفیقات باشد. دیروز صبح هم چهارمین جلسه هیأت مدیره خیّرین اشتغال در دفتر مجمع برگزار شد، هفته گذشته نیز جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین ایثارگر را برگزار کردیم و هفته آینده نیز نخستین جلسه هیأت موسس خیّرین نویسنده را برگزار خواهیم کرد. فکر می‌کنم این حرکت در زمینه آب هم بسیار مفید خواهد بود. از هیأت مدیره مجمع تقاضا دارم که اجازه دهند تا با جمع کردن افراد موثر و مهمی که در مظان این حرکت هستند، جلسه‌ای داشته باشیم تا مجمع خیّرین آب را که اتفاقا درباره موضوع مهم و حیاتی قرار است کار کنند، به تدریج راه‌اندازی کنیم. من بررسی کردم که از ۱۳۰ سال پیش اسرائیلی‌ها در این فکر بودند که رژیم‌شان در مسیر آبی قرار داشته باشد. پنجاه سال بعد از این سازمان ملل این رژیم منحوس را به رسمیت می‌شناسد اما اینها از ۵۰ سال قبل در فکر این سرزمین بودند و یکی از مسائل مهم برای‌شان مساله آب بوده است. تا وقتی این رژیم تحت قیومیت انگلیس بوده در این راستا حرکت کرده بود حتی در ۱۹۶۷ وقتی وارد جنگ می‌شود و جولان را تصرف می‌کند از قبل بررسی کرده بود که جولان بزرگترین منبعی آبی منطقه است. در جنگ سی و سه روزه هم تا رود لیتانی پیش آمد. جنگ آینده دنیا بدون شک، جنگ آب است. اگر ما در ایران امروز نتوانیم منابع آبی را احیا و حفظ کنیم، در جنگ آتی جهان جایگاهی نخواهیم داشت. اگر فکر کنیم که این مساله را باید به دولت واگذار کنیم باید بدانیم که دولت به تنهایی به هیچ وجه از پس این کار برنخواهد آمد. من به عنوان عضوی از مجمع خیّرین کشور راغب هستم که افراد حقیقی و حقوقی را گرد هم آورم تا به این مساله حیاتی بپردازیم.»

حاج اکبر ابراهیمی:

در حال انجام کار تصفیه‌خانه آب حرم حضرت امام حسین‌(ع) هستیم

سخنران بعدی جلسه پنجاه و پنجم هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور حاج اکبر ابراهیمی بود. وی که چند روز قبل از سفر به کربلا بازگشته بود، گفت: «تصفیه‌خانه‌ای که کار تامین آب حرم حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را انجام می‌دهد حدود ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که این را بنده به عهده گرفته‌ام. در سرداب حرم حضرت سیدالشهدا نیز عملیات گودبرداری را باید انجام می‌دادند که بنده این توفیق را پیدا کردم که در این قسمت کاری انجام دهم. هدف بیان گزارشی از کارها بود و درباره مساله آب باید بگویم که وقتی حیات و ممات ما به این ماده بستگی دارد، نشستن و کاری نکردن گناه است.»

دکتر ریاحی:

مجمع خیّرین آب برای تشکیل شدن نیاز به تعیین خط مشی دارد

دکتر ریاحی رئیس کارگروه حقوقی مجمع خیّرین کشور هم که در این جلسه حضور داشت، در صحبت‌های خود گفت: «حرف‌های آقای راعی ناظر به حرف‌های دکتر رحماندوست است. اگر مساله ما بازیابی یک سنت تاریخی است و می‌خواهیم وقف و کارهای خیر را در حوزه آب زنده کنیم، یک گونه رفتار باید انجام داد و اگر میخواهیم دست‌اندرکاران و متولیان مساله آب را همراه خود کنیم تا در زمینه آب حساس‌تر و برنامه‌دارتر رفتار کنند، یک مساله دیگر را پیش رو داریم. در این لحظه باید برای تشکیل چنین چتر واحدی، خط مشی آن مشخص شود.»

دکتر فرهودی: 

تنها راه حل معضل آب، احیای سنت قنات و کاریز است

دکتر فرهودی نیز در این نشست حل مشکل آب را بازگشت به سنّت‌ها و احیای رسوم تاریخی دانست و گفت: «ما قناتی داریم در گناباد که ۲۷۰۰ سال است که برقرار است. تفاوت چاه و قنات در این است که قنات پیرو شدت جریان طبیعی است اما چاه توسط پمپاژ سرعت برداشت بیشتری به ما می‌دهد و چرخه طبیعی آن ناقص می‌شود. در دو سه دهه اخیر با سیستم‌های مدرن، سیستم سنتی و حفظ آب ما دچار مشکل شده است. آب سدها تبخیر می‌شوند اما ساختار قنات به شکلی است که امکان تبخیر سطحی وجود ندارد. این سنت‌ها را باید احیا کنیم تا به منابع پایدار دست یابیم.»

مهندس بوربور:

ساختار پایدار آب در زمینه فعالیت خیّری را سریعاً ایجاد کنید

مهندس بوربور نیز به عنوان جمع‌بندی بحث آب گفت: «اساسنامه خود را به ما بدهید و آقای دکتر رحماندوست مطالعه کنند تا نظر خود را در این مورد بیان کنند. شاید اصلا نیاز به مجمع جدید نداشته باشید. شاید بتوانیم با ظرفیت موجود هم مساله را پش ببریم. تقاضای خود درباره عضویت در مجمع خیّرین کشور را هم تحویل مدیرعامل بدهید تا در این مورد تصمیم‌گیری شود. اهمیت فعالیت خیّرین در موضوع آب می‌تواند سبب شود که شما یکی از اعضای ما شوید. عمر مدیریتی کوتاه است. سریع کارتان را در این زمینه انجام دهید و ساختار مناسب را درست کنید تا فرد بعدی هم مجبور شود در مسیر شما حرکت کنند. پس همان موارد ذکر شده در اساسنامه را مدنظر قرار دهید و بر همان شیوه کار کنید.»

دکتر لیاقتی:

مساله آب و محیط زیست از هم جدا نیستند

دکتر هومان لیاقتی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست نیز در این جلسه هیأت مدیره گفت: «نباید مساله آب و محیط زیست را تفکیک کنیم. پیشنهاد دوستان بسیار هوشمندانه است. ما می‌توانیم در یک راستا پیش برویم و اسم مجمع را آب و محیط زیست بگذاریم. ما اعلام آمادگی کامل می‌کنیم که صندوق ملی محیط زیست در بحث آب هم همه‌گونه فعال باشد و به عنوان زیرمجموعه مجمع خیّرین کشور فعالیت کنیم.»

وی درباره صندوق می محیط زیست گفت: «خوشبختانه ما ارتباط خوبی در جاهای مختلف در مورد آب داریم و این می‌تواند برای ما راهگشا باشیم. دلیل اصلی حضور من اینجا کاری است که بر روی دریاچه ارومیه انجام می‌دهیم است. ما بودجه‌ای گرفته‌ایم که طبق این بودجه آموزش برای روستاییان و بانوان منطقه انجام شود. ما می‌خواهیم از خیّرین کمک بگیریم که این مساله را گسترش بدهیم. شرکت‌های بزرگ هم وارد قضیه شده‌اند اما مجمع خیّرین کشور می‌تواند نقش اساسی را بازی کند. برای جلسه‌ای هم که می‌خواهیم در پارک پردیسان برگزار کنیم تقاضای این را دارم که یک نفر را برای برگزاری این نشست به ما معرفی کنید.»

 

پنجاه و پنجمین نشست مجمع خیّرین کشور با تصمیم گیری درباره ادامه فعالیت گنجینه ملی آب در حوزه خیّری و برگزاری نشست فصلی مجمع با صندوق ملی محیط زیست به کار خود پایان داد.

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴