همکاری اصناف و اتحادیه‌های گوناگون در توسعه پایدار خیّری
در شصت و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور مطرح شد:

همکاری اصناف و اتحادیه‌های گوناگون در توسعه پایدار خیّری

چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

شصت و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، صبح روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و جمعی از مدیران و مسئولان اصناف مختلف برگزار شد. این جلسه پس از تلاوت قرآن توسط دکتر رحماندوست شروع شد. هدف از برگزاری این نشست با حضور مهمانان، اقدامات خیّری و ورود اصناف به مساله ایجاد رونق بیشتر به مساجد کشور بود. پیش از این حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری نیز در جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور حاضر شده بود. وی که در آن مقطع رئیس مرکز مساجد تهران را عهده‌دار بود، گزارشی از میزان مساجدی ارائه داد که به علت کمبود بودجه صرفاً در ایام خاصی فعال هستند. شصت و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور با هدف استفاده از طرفیت اصناف و خیّرین این حوزه در محدوده محلات در اشاعه فرهنگ نماز برگزار شد.

مهندس بوربور:

فعال شدن اصناف در محلات مختلف، مهم‌ترین گام فرهنگ‌سازی خیر است

در ابتدای این جلسه مهندس حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در سخنانی ضمن معرفی کامل مجمع خیّرین کشور و بیان اهداف این مجمع به سابقه تلاش مجمع برای قرار دادن محلات به عنوان پایه فعالیت خیّری در محلات و استفاده از توان اصناف و اتحادیه‌ها در همان محلات سخن گفت و افزود: «ما برای رسیدن به نتیجه در این مورد احساس می‌کنیم که باید با خود اتحادیه‌ها و اصناف وارد مذاکره شویم تا از بالا این توان خیّری در محلات به کار گرفته شود. ما در مجمع خیّرین کشور  وقتی کسی را دعوت می‌کنیم، هدف‌مان معرفی کار و استفاده از توان خیّری برای لحظه نیست بلکه رسالت ما در مجمع اینگونه تعریف شده که باید نیازها شناسایی شود، افراد خیّر فعال شوند و این دو به هم متصل شوند. از سوی دیگر وقتی ما در حوزه‌های مختلف، فعالیت خیّری را به راه بیندازیم، یعنی برای مواقع اضطرار در حال کادرسازی هستیم.»

وی در ادامه گفت: «آنچه در جلسات مختلف مجمع مطرح شده و با توجه به حضور افرادی از اصناف مختلف در این مجمع به آن توجه بیشتر داریم، فعال کردن اصناف در محدوده مناطق و محلات است. اگر بتوانیم اصناف و پیشه‌های مختلف را در یک محله فعال کنیم و توجه آنها معطوف به محله خود باشد، در حقیقت در حال ترویج یک فرهنگ خواهیم بود. دعوت ما از اصناف گوناگون به این معنی نیست که می‌خواهیم در حال حاضر کمک مشخصی را از اصناف دریافت کنیم. بلکه تصمیم داریم نیروهای خیّر را در حوزه‌های مختلف بسیج کنیم و توان‌مان را در مواقع اضطرار بدانیم. این مساله به این معنی است که در صورت آماده شدن جامعه خیّری اصناف محلات، هر لحظه توان رویارویی با هر بحرانی را داریم. تشکیل مجمع خیّرین اصناف زیر نظر اتاق اصناف می‌تواند به عنوان زیرمجموعه مجمع خیّرین کشور فعالیت کند. تعامل مجامع خیّری مختلف در مجمع امکان کار بیشتر را برای شما فراهم خواهد کرد. هدف ما حل بیشتر نیازهای جامعه است. در شهر تهران مساجد بسیاری داریم که به علت مشکلات مالی صرفاً در زمان‌های خاصی فعال هستند. در گام بعدی با فعالیت مشترک و نیز اصناف محلی، چراغ این مساجد را می‌توانیم روشن کنیم. گام سومی که در حوزه اصناف مدنظرم است، تهیه بولتنی از افراد شاخص خیّر اصناف است که این می‌تواند در فرهنگ‌سازی کار خیر تاثیر بسیاری داشته باشد. این کار می‌تواند برای خیّرین مرحوم و در قید حیات انجام دهیم. بنابراین تقاضا می‌کنیم از این به بعد از آقای حمزه‌زاده برای شرکت در جلسات خیّری اصناف هم دعوت شود که بتوانند درباره انتشار کتاب یا بولتن خیّرین اصناف ارتباط بیشتری با شما داشته باشند. تأمین هزینه‌های این کار فرهنگی هم مثل همیشه توسط خیّر عضو مجمع حاج علی روحی انجام خواهد شد. مطالب چهارم همکاری بیشتر اتحادیه‌ها در زمینه رفع مشکلات زلزله‌زدگان است که در این مورد هم باید با دقت و وسواس بیشتری عمل کنیم.»

اعضای اتحادیه‌ها و اصناف گوناگون از کارها مختلف خیر خود گفتند

آقای محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن و فولاد در این جلسه گفت: «اتحادیه آهن در حوزه مسجدسازی سابقه طولانی‌ای دارد با این توضیح که ما در مناطق مرزی بسیار فعال هستیم. هدف ما تقویت مذهب شیعه است. در شهر خواف، سنندج و بندرخمیر مساجدی ساخته‌ایم. در شهر تهران و محدوده فعالیت خودمان هم آمادگی این را داریم که مساجد را فعال کنیم. در حال حاضر در محدوده شهر آهن هم سه مسجد فعال داریم. ما حتی برای گردهمایی‌های صنفی خودمان نیز از این مساجد بهره می‌بریم. از این پس هم اگر تکلیفی به ما بشود، در خدمت هستیم. در مورد مناطق زلزله‌زده هم نخستین منزل مسکونی که آماده تحویل است، توسط صنف ما انجام شده و باز هم در این مورد آمادگی فعالیت داریم. تهیه جهیزیه هم از جمله کارهای ماست و به عبارتی در حال انجام وظیفه هستیم.»

آقای  مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک نیز در این نشست گفت: «فعال‌سازی انجمن‌های محلی بسیار عالی است. من امروز به این نکته دست یافتم که چه ثمراتی این حرکت در پی خواهد داشت. به عبارتی هر جا که مردم وارد عرصه شوند، برکات بسیاری را به نفع جامعه خواهیم دید. ما هم در اتحادیه املاک به دنبال تحقق این ایده خواهیم بود و مجمع خیّرین کشور می‌تواند بر روی اتحادیه املاک حساب ویژه باز کند.»

سخنران بعدی این مراسم آقای سید محمد شیرازی مسئول گروه امداد اتحادیه لوازم یدکی خودرو بود. وی در صحبت‌هایش گفت: «اتحادیه لوازم یدکی خودرو از دیرباز انجمن اسلامی و هم گروه امداد صنف لوازم اتومبیل دارد که از سال ۵۹ و پس از انقلاب تاسیس شده است. ضمناً در محدوده فعالیت ما دو مسجد بسیار فعال داریم که همواره با استقبال خوب نمازگزاران روبرو بوده است. ما در زمان دفاع مقدس و پس از آن بسیار فعال بودیم. در دوران دفاع مقدس با توجه به نیاز زمان و پس از آن در حوزه مدرسه‌سازی فعالیت کرده‌ایم که به حمدالله تاکنون ۵۰ مدرسه توسط این صنف در شهرهای مختلف ساخته شده است. مرکز بهداشت درمان، ساخت خانه در بم، ورزقان پس از زلزله، دو باب نمازخانه در سردرود همدان و نیز اهدای بسته‌های حمایتی ارزاق با نام هدیه رمضان در روزهای منتهی به  ماه مبارک رمضان را همیشه در برنامه داشته‌ایم. به اینها موسسه مدینه‌الزهرا را هم باید اضافه کنیم که حمایت از ایتام را به عهده دارند. محلی شدن فعالیت‌ها توزیع عادلانه‌تری در این زمینه را به همراه خواهد داشت که امیدواریم ما هم در این زمینه فعال شویم.»

آقای علی اکبر بخشی نایب رئیس اتحادیه لوازم یدکی خودرو نیز در ادامه این جلسه گفت: «اصناف و اتحادیه‌ها همواره در زمینه کار خیر فعال بودند و قابلیت بسیاری هم دارند. متاسفانه در سال‌های گذشته آنچه که در حوزه کار خیر توسط اصناف انجام شده است، به خوبی مطرح نشده و این انگیزه کار خیر را تا حدودی می‌تواند کاهش دهد. اگر بتوانیم با انتشار کتاب یا بولتنی این فعالیت‌هارا منعکس کنیم هم کار خیری انجام داده‌ایم و هم دیگران را به کار خیر تشویق کرده‌ایم.»

آقای محمد علی قنبری رئیس اتحادیه شیشه و آینه نیز در این نشست گفت: «من به این جلسه بسیار خوش‌بین هستم. این جلسه را به فال نیک می‌گیرم. در حال حاضر هم اینگونه است که ما در تجهیز و تکمیل اقدامات خیّرین فعال هستیم. در زمینه شیرخوارگاه شبیر هم فعال بوده‌ایم. تقاضای من اما این است که با همین اراده پیش برویم. البته باید خود دوستان اتحادیه‌ها و اصناف هم جلسه‌ای برگزار کنیم تا به لحاظ ذهنی به هم نزدیک شویم.»

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهر تهران نیز در این جلسه گفت: «برای اینکه مردم بی‌برنامه مشغول کمک‌رسانی نشوند و کمک‌ها واگرا نشوند، باید دقیقاً به فکر تشکیل جمعی باشیم که تمام اصناف را تحت پوشش قرار دهد تا نیروهای مردمی به هدر نروند. متاسفانه صنف ما سعادت ساخت مسجد را نداشته اما خیریه داریم، بیمارستانی در خانی‌آباد داریم. از این به بعد نیز یقیناً در خدمت شما خواهیم بود. به نظرم شکل دادن به ستاد بحران برای همگرایی در کمک‌ها ضروری است.»

آقای موسی کاظمی خزانه دار اتحادیه لوازم یدکی خودرو در این جلسه گفت: «بنا به فرمایشات امام راحل که گفتند کارهایی که انجام می‌دهید به مردم بگوید، ذکر کارهایمان را خواهم داشت. ما علاوه بر کارهایی که آقای شیرازی فرمودند، همه ساله از خانوده شهدای صنف‌مان که بالای ۸۵ خانواده هستند، دعوت می‌کنیم و از ایشان تقدیر می‌کنیم. مساله خانه‌سازی، کار دیگر است که در حال ساخت ۲۰ واحد شصت متری برای زلزله‌زدگان هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم تا ۶۰ واحد دیگر نیز بسازیم. متاسفانه مسئولان قدردان اصناف نبوده‌اند اما ما همچنان به انجام وظیفه مشغولیم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.»

آقای شفیعی از اعضای اتحادیه سیمان در این جلسه گفت: «ما همواره در حوزه ساخت مساجد کمک کرده‌ایم و هر نوع کمکی را که در توان‌مان باشد، در انجام مسیری که ترسیم نمودید، انجام خواهیم داد چراکه شیوه فعال شدن اصناف و اتحادیه‌ها به صورت محلی را راهی واقع‌گرایانه برای حل مشکلات می‌بینیم.»

آقای هاشم شکروی نیز نایب ر ییس اتحادیه آهن در این جلسه گفت: «منازلی که در چارچوب شهدای مدافع حرم در نظر گرفته شد، یکی از فعالیت‌های ماست. بیشترین کار را اصناف در راه انقلاب اسلامی انجام داده‌اند اگرچه شامل بیشترین کم‌لطفی‌ها بوده‌اند. با تمام اینها ما پای کار ایستاده‌ایم. بیان همه کارهای اصناف ممکن نیست اما نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که این جلسه باید نقطه حرکتی باشد که مورد تاکید مهندس بوربور است. هر کدام ما باید پیگیر یکی از نقاط بحرانی کشور باشیم تا سهم خود را ادا کنیم.»

دکتر رحماندوست:

خیریه‌های فعال در محلات، خشت‌های پدافند غیرعامل کشور خواهند شد

دکتر رحماندوست مدیرعامل مجمع خیّرین کشور نیز در این جلسه گفت: «اصناف هیچ چیز کم ندارند، انجمن اسلامی، صندوق، مراسم بزرگداشت و ... دارند اما تشکل متمرکزی ندارند. با راه‌اندازی مجمع خیّرین اصناف اتفاق بسیاری خوبی در کشور رخ خواهد داد. محل‌ها زیر نظر روحانی مسجد و با همت اصناف می‌تواند سنگر مبارزه با دشمن و نیازها باشد. خیریه‌های اصناف در محلات در حقیقت خشت‌های پدافند غیرعامل کشور هستند. با کوچک شدن خیریه‌ها و تعریف وظایف برای آنها در محدوده محلات، در گام اول شناخت از نیازها دقیق‌تر می‌شود و در ثانی ضریب تاثیر خیریه‌ها افزایش خواهد یافت. در طی قرون متمادی همواره همه کارها دست مردم بوده و اصناف مصداق این قضیه هستند. بدنه اصناف از مردم تشکیل شده و این توان بی‌نظیری به آنها می‌دهد که در این مرحله تاریخ بسیار موثر و مهم خواهد بود. کوچک‌تر کردن تشکل‌ها و فراگیر شدن کارهای آنها از دل این مجمع خیّرین اصناف ممکن خواهد بود. این جلسه یقیناً شروع‌ اتفاق خوبی خواهد بود که منشا خیر بوده و خواهد بود.»

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی:

هنگام انجام کار خیر به نیّت توجه کنید

در قسمت دوم جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز که در این جلسه حاضر بود، در صحبت‌های خود درباره اهمیت کار خیر و اهمیت مساله اقامه نماز گفت: «من معلم قرآن هستم و هر حرفی که بخواهم بگویم باید سندش اعتقادی باشد. چندین جا در قرآن از کلمه حق استفاده شده است. خدا می‌گوید حق تلاوت آیات آسمانی را ادا کنید یا اینکه جاهدوا فی‌الله حق جهاده، یعنی گونه‌ای کارت را انجام بده که حق آن کار را انجام داده باشی. اما چه کسی می‌تواند مدعی شود که حق خون شهدا را ادا کرده باشد یا حق پیامبر را به جا آورده باشد. پس کلمه حق را کنار بگذاریم چون ما اهلش نیستیم. اما خدا می‌گوید اگر حقش را نمی‌توانی به جا بیاوری، تعاونی رفتار کن یعنی به اندازه استطاعتت گام بردار. اگر برای احقاق حق جهاد می‌کنی و نمی‌توانی به اندازه کلمه حق گام بداری، به اندازه استطاعتت کار کن. ما بهتر از این و بیش از این می‌توانیم باشیم. چیزی که حرف اول را می‌زند، نیّات است. من یک لیوان آب را به سه نفر می‌دهم، نفر اول می‌گوید من با شما قهرم و آب از دست تو نمی‌گیرم. نفر دوم می‌گوید من تشنه نیستم، نفر سوم می‌گوید نفر چهار تشنه‌تر است. دو مورد اول ارزش نیست، نفر سوم کار ارزشی می‌کند. در جامعه اگر ارزش نباشد، به سمتی خواهد رفت که در ذهن نمی‌گنجد. دقت کنیم که غصه نخوریم که خدمات‌مان مطرح نمی‌شود بلکه این را بدانیم که این کار خیر ما سبب اشاعه ارزش در جامعه می‌شود. در صلح حدیبه نام حضرت محمد(ص) را نوشته بودند «محمد رسول‌الله» دشمن گفت که تمام مشکل ما همین است که تو را به عنوان رسول‌الله قبول نداریم. حضرت محمد(ص) دست گذاشت روی اسمش و تنها نوشت محمد و همان هنگام آیه نازل شد که محمد، رسول‌الله است. یعنی اگر خودتان اسم‌تان را پاک کنید خدا آن را بهتر خواهد نوشت. خدا باید به ما لطف کند که درک درستی از ماندگاری نام خود داشته باشیم. بدن امام حسین(ع) زیر سم اسب رفت اما ماندگارترین انسان تاریخ شد. شاه گفت عکس خمینی را چاپ نکنید اما امام (ره) شدند که تا ابد نامش باقی خواهد ماند. مساله دوم این است که نیات خود را اصلاح کنیم. کسی هست که کمک می‌کند اما نیّتش فقط احساسی است به او بگویید که نیّتش را اصلاح کند بگوید کمک می‌کنم برای سلامتی جنّ و انس. خیّر مومن باشید. اگر کسی قصد قربت نداشته باشد همه کارهایش تباه می‌شود. دوستان خود را نصیحت کنید که با مراجع خود در تماس باشند و درباره انجام کارها با او مشورت کنند تا نیّت‌شان هم در مجاورت با این شخص دانا و عالم صاف شود. دندانه سوئیچ ماشین اندکی کم و زیاد شود، ماشین را روشن نمی‌کند. اولویت کارهای‌تان را با مراجعه به مرجع تقلید تأئید کنید. اما اولویت چیست؟ هم‌اکنون ۴۰ سال است که در تلویزیون برنامه دارم اما با اینهمه برای اعتکاف و حفظ قرآن شاخ و شانه نمی‌کشم چون اینها مستحب هستند. مادامی که مشکل مسجد در کشور حل نشود، حق نداریم حسینیه بسازیم. خدا می‌گوید اولین خانه روی کره زمین مسجد بود، پیغمبر وقتی وارد مدینه شد، نخست مسجد ساخت. اگر پول را به خود امام حسین(ع) بدهیم، چه می‌کند؟ مسجد می‌سازد یا حسینه؟ دو روضه‌خوان درجه یک در جهان داشتیم یکی حضرت زهرا(س) است که وقتی دید حقش را غصب کردند، روضه‌اش را در مسجدالنبی خواند. و بعد حضرت زین‌العابدین است که در مسجد شام روضه خواند. حسینه لازم است اما واجب نیست. یک وقتی با ساخت حسینیه ما مشتری مسجد را کم می‌کنیم. این مستحب است یا گناه؟ آقایی سکته می‌کند و در حال مرگ بود بعد به زندگی برمی‌گردد و تعریف می‌کند که از او پرسیده بودند چه کرده‌ای در دنیا؟ گفته بود چندین مسجد ساخته‌ام، درس خارج می‌دادم، کتابخانه ساخته‌ام و غیره.گفتند هیچ کدام قبول نیست. لوحی جلوی این عالم قرار می‌دهند پر از گناهانش و می‌گویند کل اعمال تو این است. برافروخته می‌شود و می‌گوید من فاطمه و علی را دوست نداشتم؟ به او می‌گویند چرا و به همین دلیل به دنیا برت می‌گردانیم تا از این پس برای قرآن کار کنی. تاکنون کارهایت برای قرآن نبوده است. هر پولی را نباید بگیریم. خدا می‌گوید برای ساخت مسجد از مشرک پول نگیرید. من هنوز کارم به اخلاص نرسیده است. یک بار آمیرزا جوادآقای تهرانی در زمان شاه به من گفت از قم بیا مشهد به طلبه‌های جوان روش کلاسداری را بگو. رفتم مشهد و ابتدا به حرم امام رضا(ع) رفتم و گفتم یا امام رضا(ع) من از هیچ کس پول نمی‌گیرم، شما هم از خدا بخواه که من آخوند مخلصی باشم. اثاث‌کشی کردیم و یک سال آنجا بودم. یک روز کلاسم تمام شد، در مسجد تنگ بود، طلبه جوانی جلویم بود خواست از در رد شود به من که پشتش بودم نگاه کرد و محل نگذاشت. به من برخورد. با خودم گفتم یا نگاه نکن یا اگر دیدی به عنوان کسی که استادت هستم احترام بگذار. ناگهان دریافتم مخلص نیستم چون قرآن می‌گوید آدم مخلص نباید توقع تشکر داشته باشد. پیش آمیرزا جوادآقا رفتم و این را گفتم. گریه بسیار کرد و بعد گفت برو پیش امام رضا(ع) و بگو من وسط عمرم فهمیدم مشکل دارم. علت گریه‌اش این بود که می‌گفت نکند من ۹۰ ساله هنوز نفهمیده باشم اشکال دارم. کارهای شما مفید است. من اعتقاد دارم که باید کار واجب انجام دهیم. در این زمینه هم ۲۲ واجب فراموش شده داریم. یکی از این واجبات نماز بچه‌ها است. در حوزه‌های مختلف در زمینه نماز وارد شده‌ایم اما نماز بچه‌ها نیاز به همت بیشتر دارد. ما می‌خواهیم طلبه‌ها را برای اقامه نماز به مساجد بفرستیم. ما حدود ۲۰ هزارطلبه را هنگام ظهر به مدرسه می‌فرستیم. در زمینه زکات هم حرکاتی کردیم. اینها زمینه‌هایی هستند که نیاز به توجه بیشتر دارند. اینها مستحب نیستند، واجب هستند. چرا که جمعیت میلیونی را پوشش می‌دهند و فراموش شده‌اند. انجام این کارها را به این شرط می‌گویم که از کار واجب خود نزنید و به سراغ کاری که من می‌گویم نیایید. به هر کار واجبی به یک میزان توجه کنید و این را حتماً از مرجع خود پیگیری کنید.»

مجمع خیّرین کشور همواره تلاش کرده تا به عنوان یک دیده‌بان، نیازهای اصلی و حیاتی کشور را شناسایی کند و پلی باشد میان خیّرین و بسترهای نیاز به حمایت در جامعه.

شصت و یکمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور پیرامون به کارگیری فعالانه‌تر اصناف در محلات و ترویج فرهنگ نماز روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ برگزار شد. امید آنکه خروجی این جلسه خیری ماندگار باشد برای همه آنانی که دغدغه‌های انسانی‌ و آسمانی‌شان، فضای جهان را معطر می‌کند.

عکس: نادر شبانی آذر

فیلم: عباس اسماعیلی

 

فیلم / گزارش شصت و یکمین جلسه هیات مدیره مجمع خیّرین کشور با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی و تنی چند از روسا و دست‌اندرکاران اتحادیه اصناف کشور

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴