مجمع خیّرین کشور تا کرانه‌های خزر رسید
گزارشی از راه‌اندازی مجمع خیّرین استان گیلان؛

مجمع خیّرین کشور تا کرانه‌های خزر رسید

پنجشنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۷

پنجشنبه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۷ مهندس حبیب‌الله بوربور، ریس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور به همراه دکتر نادر ریاحی، عضو کارگروه حقوقی و حسن حمزه‌زاده، بازرس هیات مدیره و مدیر روابط عمومی این مجمع به همراه امیر روح‌نواز، معاون سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، به استان گیلان رفتند تا سومین نمایندگی استانی مجمع خیّرین کشور راه‌اندازی شود و فعالیت‌های نیک‌اندیشانه خود را به صورت رسمی آغاز کند.

هیأت مجمع خیّرین کشور در بدو ورود با دکتر کیهان هاشم‌نیا، استاندار سابق گیلان و از معتمدان استان و نیز مهدی ولی‌پور، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان دیدار کردند و در خصوص نحوه تشکیل هیأت امنا و انجام مقدمات برگزاری مراسم انتخابات به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

مهندس بوربور و هیأت همراه همچنین دیداری با آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده مقام معظم رهبری در استان گیلان و امام جمعه رشت داشتند. اعضای این هیأت نماز ظهر و عصر را به امامت نماینده ولی فقیه در گیلان ادا کردند و در ادامه و به اتفاق هم به محل برگزاری نخستین انتخابات مجمع خیّرین استان گیلان رفتند.

مراسم رسمی راه‌اندازی نمایندگی‌ مجمع خیّرین کشور در استان گیلان، بعد از ظهر بیست‌وپنجم مردادماه در محل جمعیت هلال احمر استان و با حضور بیش از ۶۰ تن از نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در استان برگزار شد.

مراسم رأس ساعت ۱۶ و ۱۵ دقیقه با تلاوت قرآن مجید شروع شد. دکتر کیهان هاشم‌نیا، استاندار سابق گیلان به عنوان سخنران نخستین این مراسم گفت: بیش از ۴ هزار تشکل مردم‌نهاد در کشور مشغول خدمات‌دهی در حوزه فعالیت‌های نیکوکارانه هستند و همین تنوع و تکثر اگرچه باعث گسترش عطر نوع‌دوستی در کشور است؛ اما لازم است برای جلوگیری از اقدامات موازی یا پوشش کامل‌تر، فعالیت‌های خیّری توسط یک نهاد و تشکل فراگیر، سازماندهی شود. این ساماندهی و انسجام در کشور را مجمع خیّرین کشور به عهده گرفته است.

هاشم‌نیا در ادامه گفت: بر اساس تفاهمنامه انجام شده با سازمان هلال احمر، کار پشتیبانی از فعالیت‌های مجمع خیّرین کشور در مجامع استانی توسط هلال احمر استان‌ها انجام می‌شود.

مهندس حبیب‌الله بوربور، رییس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور هم سخنرانی خود در این مراسم را اینگونه انجام داد: در ابتدا باید توضیحی درباره چرایی شکل‌گیری مجمع خیّرین کشور نکاتی بیان کنم. ما انقلاب مدرسه‌سازی خیّری را با توصیه حضرت آقا شروع کردیم که گفتند؛ بروید و کار را به مردم بسپارید. وقتی با مشکلات امروز جامعه مواجه شدیم و بخشی از این مشکلات هم در شورای اجتماعی وزارت کشور مطرح شد، باز هم حضرت آقا همان توصیه را به عنوان راهکار ارائه دادند. در ادامه به فکر تشکیل مجمع خیّرین کشور افتادیم. مجمعی که قرار است در آن مشکلات خیّرین را حل کنیم که در نهایت موجب رفع محرومیت‌ها در کشور خواهد شد.

مهندس بوربور در بخش دیگری از سخنانش درباره اهداف مجمع خیّرین کشور گفت: مهم‌ترین هدف ما در این مجمع این است که نگاه منطقه‌ای، محلی و محدود در انجام کارهای خیّری را به توزیع منطقی و منصفانه کمک‌های خیّرین در سراسر کشور تبدیل کنیم. همچنین می‌خواهیم با استفاده از پشتوانه حقوقی مجمع، راهی پیدا کنیم که مشکلات اداری و حقوقی خیّرین به نحو احسن برطرف شود.

رییس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور با قدردانی از حضور آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده مقام معظم رهبری در استان گیلان و امام جمعه رشت در این مراسم، به سخنانش پایان داد.

پس از آن آیت‌الله فلاحتی با اظهار سخنانی و بیان چند نمونه از روایات و احادیث ائمه اطهار (ع)، بر لزوم انجام کارهای خداپسندانه تأکید کرد. وی گفت: از گذشته‌های دور ما شاهد حضور خیّرین و نیکوکاران در عرصه‌های مختلف بوده و هستیم که همین حضور مؤثر و مفید باعث شده آلام و دردهای جامعه کاهش یابد.

پایان‌بخش سخنان آیت‌الله فلاحتی این آیه از قرآن کریم بود: «إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِکُمْ ۖ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا» نفع کار شما جز به شما و فرزندان و نیکان شما نمی‌رسد. 

دکتر نادر ریاحی، عضو کارگروه حقوقی مجمع خیّرین کشور و بازرس هیأت مدیره مجمع خیّرین استان تهران نیز در سخنان خود با بیان اهداف ترسیم شده در اساسنامه مجمع خیّرین کشور گفت: در کل کشور بزرگ‌ترین مشکل در انجام کارهای خیر، ناهماهنگی بین  دستگاه‌های خدمات‌دهنده و خدمات‌گیرنده است. همچنین عدم همانگی بین مجامع خیّری در سراسر کشور و نیز بین مجامع خیّری و بخش‌های دولتی، مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده است.

وی در ادامه تأکید کرد: یکی از وظایف مجمع خیّرین کشور این است که این مشکلات و مسایل را در بین مجامع خیّری سراسر کشور حل کند.

با اتمام سخنرانی‌ها و از میان گیلانی‌های حاضر در مراسم، سه نفر به عنوان اعضای هیأت رئیسه انتخاب شدند و بلافاصله بعد از آن انتخابات هیأت امنا شروع شد و بر اساس نتایج اعلامی، کیهان هاشم‌نیا،‌ هاجر تحریری‌نیک‌صفت، حمید کامران‌زاده،‌ فرهاد شوقی،‌ حمید توفیقی،‌ خسرو منصومی، محمدرضا زحمت‌کش،‌ علیرضا یزدانی، سعید مهدوی، احسن‌الله رادمهر، علی‌اوسط اکبری‌مقدم،‌ بهمن یعقوبی،‌ حسین محمدی، اسدالله رضازاده، بیژن حیادخت، غلامرضا خان‌کشی‌پور و یوسف خدادادزاده به عنوان اعضای هیأت امنای مجمع خیّرین استان گیلان انتخاب شدند.

اعضای منتخب هیات امنا نیز با برگزاری انتخاب درونی، ۹ تن را به عنوان اعضای اصلی و علی‌البدل هیأت مدیره و ۲ نفر را به عنوان بازرسان اصلی و علی‌البدل هیأت مدیره انتخاب کردند.

اعضای اصلی هیأت مدیره مجمع خیّرین استان گیلان به ترتیب آرا عبارتند از: کیهان هاشم‌نیا، هاجر تحریری‌نیک‌صفت، حمید کامران‌زاده، فرهاد شوقی، علی‌اوسط اکبری‌مقدم، علیرضا یزدانی و محمدرضا زحمت‌کش.

حمید توفیقی، اسدالله رضازاده، بهمن یعقوبی و احسن‌الله رادمهر هم به ترتیب به عنوان اعضای علی‌البدل هیأت مدیره و بازرسان اصلی و علی‌البدل، انتخاب شدند.

عکس: امیر مومنی

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴

گزارش

متن سخنرانی آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری در آیین افتتاح شبستان امام خمینی‌(ره) حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

ساخت شبستان امام خمینی(ره) توسط آقای ابراهیمی دو برکت به همراه داشته است؛ یکی از این برکات برای آستان است که ساخت همین شبستان است؛ برکت دیگرش آشنایی ما با مجموعه خیّرین است.

۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱:۰

اکسیر عشق بر مسم افتاد و زر شدم

پروژه ساخت ضریح حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با عنایت حضرت سیدالکریم (ع) و حمایت مادی و معنوی دکتر عباس مصلی‌نژاد، آغاز شده است و ادامه دارد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۶

مجمع خیّرین کشور تا کرانه‌های خزر رسید

مراسم رسمی راه‌اندازی نمایندگی‌ مجمع خیّرین کشور در استان گیلان، بعد از ظهر بیست‌وپنجم مردادماه در محل جمعیت هلال احمر استان و با حضور بیش از ۶۰ تن از نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در استان ...

۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۵۴

دومین مجمع استانی مجمع خیرین کشور در کنار امام مهربانی شکل گرفت

مجمع خیّرین استان خراسان رضوی به عنوان دومین شعبه استانى مجمع خیّرین کشور با معرفی اعضاى هیأت امناء در مشهد اعلام موجودیت کرد.

۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳