نشست۱۲۰ دقیقه‌ای‌ مجمع خیرین کشور با دکتر یوسف نوری؛ مجمع خیرین کشور با آموزش و پرورش تفاهم‌نامه همکاری منعقد می‌کند

07:001.0K0

شامگاه دوشنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۰، مهندس حبیب‌الله بوربور، رییس هیات مدیره و اعضای هیات مدیره مجمع خیرین کشور با دکتر یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع خیرین کشور، در اثنای این دیدار، پیشنویس سند تفاهم‌نامه همکاری بین آموزش و پرورش و مجمع خیرین کشور مطرح و در خصوص آن بحث و تبادل نظر شد. این سند در جلسه آتی مجمع خیرین کشور با وزیر آموزش و پرورش به تصویب دو طرف خواهد رسید.

در ابتدای این دیدار، محمدرضا کارگری نایب‌رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور ، انتخاب شایسته دکتر یوسف نوری به سمت وزیر آموزش و پرورش را به فرهنگ‌دوستان و فرهنگیان تبریک و تهنیت گفت. وی افزود: همه کسانی که دور این میز نشسته‌اند از خانواده بزرگ آموزش و پرورش هستند و ما بهترین آثار و خدماتمان را در این عرصه انجام داده‌ایم و خود را همکار شما می‌دانیم.

سپس دکتر یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ضمن خیرمقدم به میهمانان، با اعلام اینکه من همواره به حال شما خیرین که احسان و نیکوکاری را به درجه اعلا رسانیده‌اید، غبطه می‌خورم گفت: اگر سخنرانی‌ها و صحبت‌های من را در جلسات و دیدارهای مختلف این روزها در بین همکارانم در شورای معاونین یا دیگر مراجعان تحلیل محتوا بکنند، محور عمده عرایضم خیرین و نیکوکاران بوده است. حتی به همکارانم در کمیته انتصابات گفته‌ام یکی از ویژگی‌ها در گزینش مدیران این باشد که ببینید آیا اهل کار خیر هستند یا خیر؟

وی افزود: من در خانواده‌ای پرورش یافته‌ام که بعد از بزرگ شدنم متوجه شدم یکی از ۴ برادرم، کودک یتیمی بوده که در کنار ما بزرگ شده و ما همواره او را مثل برادر تنی خود دانسته و می‌دانیم. بنابراین من می‌توانم بگویم که در خانواده‌ای که وجوه خیری داشته است، رشد و نمو یافته‌ام.  

نوری در بخش دیگری از حرف‌هایش تحلیلی از اقدامات خیرخواهانه ارایه کرد. وی گفت: بنیاد کمک‌های خیرخواهانه(CAF) هر سال، «شاخص‌های بخشش یا نیکوکاری»، «کمک مالی به غریبه‌ها»، «هدایا و کمک‌های مالی خیرین و خیریه‌ها» و «مشارکت داوطلبان» در کشورهای جهان را بررسی و اعلام می‌کند.

در سال ۲۰۲۱ دو کشور «اندونزی» و «کنیا» در دو جایگاه نخست جدول شاخص‌های جهانی بخشش قرار دارند؛ جایگاه «ایران» از نظر شاخص‌های سه‌گانه جهانی بخشش، در رتبه ۳۲ دنیا قرار دارد. این در حالی است که پس از ظهور دین اسلام، وقف با تأثیرپذیری از جهان‌بینی اسلامی و اعتقاد به معاد، به صورتی استوار و جهت‌دار مطرح شد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که سه نوع اقتصاد در دنیا وجود دارد، گفت: از  دهه ۱۹۷۰، «بخش سوم اقتصاد» پس از بخش‌های «خصوصی» و «دولتی»، به ادبیات اقتصاد جهان اضافه شد. منظور از بخش سوم اقتصاد، فعالیت‌های داوطلبانه یا غیرانتفاعی(وقف و امور خیریه) است. این بخش از اقتصاد در کشورهای توسعه یافته نقش مؤثری در تولید ناخالص داخلی(GDP) و شاخص‌های توسعه انسانی(HDI)داشته است.

وی افزود: بخش سوم اقتصاد روز به روز در جهان در حال گسترش بوده و از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. انگیزه  داوطلبانه مبتنی بر ایثار و نوع‌دوستی اشخاص و نهادهای بخش سوم اقتصاد نسبت به نهادهای خصوصی(بخش اول اقتصاد) از کارآیی بیشتر و هزینه‌های پایین‌تر نسبت به بخش دولتی(بخش دوم اقتصاد) برای ارائه خدمات اجتماعی و عام المنفعه، باعث توجه روزافزون جوامع و دانش اقتصاد به ارتقای بهره‌وری و توسعه علمی و عملی این بخش معطوف شده است.

در بخش سوم اقتصاد سازمان های غیرانتفاعی به دست مردم تأسیس و اداره می شوند و در اکثر موارد تأمین مالی و انجام فعالیت های سازمانی به عهده اعضای سازمان غیرانتفاعی و داوطلبانه است؛ بنابراین توسعه بخش سوم اقتصاد می تواند بهترین بستر برای حضور و نقش آفرینی مردم به صورت داوطلبانه باشد. در کشور ما این نهادها با عناوین؛ هیأت های مذهبی، مؤسسات خیریه، سازمان‌های مردم نهاد، گروه‌های داوطلبانه و جهادی و … نقش آفرینی می‌کنند.

نوری با بیان این‌که بر اساس یک تقسیم‌بندی خیرین در ده حوزه فعالیت می‌کنند گفت: مجمع خیرین کشور پوشش دهنده تمامی این ده حوزه است. افزایش فعالیت‌های اقتصادی و تعامل‌های نوع دوستانه در زمینه‌های دهگانه می‌تواند از یک جهت به علت مبادله‌های اقتصادی باعث توسعه و رشد اقتصادی مستقیم و «افزایش تولید» ناخالص داخلی، شده و از سوی دیگر به علت افزایش اعتماد و مشارکت‌های داوطلبانه در بین مردم و نیز مقابله با فقر به صورت مستقیم و افزایش سطح سواد و سلامت، شاخص توسعه انسانی را افزایش دهد. همچنین با کاهش ضریب جینی(GINI Index)، زمینه فاصله بین طبقات اجتماعی را از بعد اقتصاد خانوار کاهش دهد.

وی در پایان گفت: ما باید سعی کنیم با فراهم کردن بسترهای کار خیر و حذف بروکراسی اداری به اقدامات خیرین شتاب بدهیم و از برکت وجودی نیکوکاران در رفع نیازهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور بهره جوییم.

سپس حبیب‌الله بوربور، رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور با بیان این‌که موتور محرک کشور در عرصه‌های مختلف اجتماعی، آموزش و پرورش است، گفت: من همواره گفته‌ام اگر آموزش و پرورش ما درست شود، کشور درست می‌شود. وی افزود: کشور در پیچ حساس تاریخی خود قرار دارد و همه نگاه‌ها به عملکرد مسئولان نظام دوخته شده است و ما وظیفه داریم هر آنچه را در توان داریم برای کمک به نظام جمهوری اسلامی به میدان بیاوریم.

وی هدف از این دیدار را اعلام آمادگی مجمع خیرین کشور برای همه‌گونه همکاری با وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: تنوع اقدامات نیکوکارانه در مجمع خیرین کشور باعث می‌شود ما بتوانیم در رفع بسیاری از مشکلات و مسایل این وزارتخانه در کنار شما باشیم. بنابراین بنا داریم در گام اول براساس این توانمندی‌ها تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت آموزش و پرورش منعقد کنیم تا کارهای مشترکمان بر بستر نظم و برنامه‌ریزی مرتب پی‌گیری شود. 

بوربور هدف از این تفاهم‌نامه را ارتقای فرهنگ نیکوکاری، تعاون، مشارکت‌جویی و مشارکت‌پذیری و ترویج فرهنگ خیر در سطح جامعه اعلام کرد و محورهای آن را برشمرد: «همکاری مشترک در جهت هم‌افزایی و همگرایی بیشتر و بهتر خیرین و خیریه‌ها برای ارتقای سخت‌افزار و فضای آموزشی در سراسر کشور و همچنین استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و آموزشی وزارت آموزش و پرورش در جهت ترویج فرهنگ مشارکت‌پذیری و مشارکت‌جویی و ترویج کار خیر در برنامه‌های آموزشی فرزندان و آینده‌سازان انقلاب اسلامی.»

در ادامه دکتر علیرضا جمشیدی، مشاور حقوقی مجمع خیرین کشور، این تفاهم‌نامه را قرائت کرد و طرفین در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند و مقرر شد در جلسه آتی مجمع خیرین کشور این توافقنامه به امضای وزارت آموزش و پرورش و مجمع خیرین کشور برسد.

در این دیدار همچنین تنی چند از اعضای هیات مدیره مجمع خیرین کشور پیشنهاداتی ارایه کردند.

«تقویت بنیه حقوقی وزارت آموزش و پرورش برای مقابله با احکام تخریب مدارس در دادگاه‌ها، استفاده از امکانات، ظرفیت‌ها و معافیت‌های انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور برای تامین مسکن بازنشستگان آموزش و پرورش و تامین بخشی از هزینه احداث مسکن توسط شورای بانوان مجمع خیرین کشور، انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزش و پرورش و اتاق بازرگانی تهران برای استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی در قالب مسئولیت اجتماعی برای کارآفرینی، مهارت‌آموزی و اشتغال دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه، نذر تخصص و انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزش و پرورش و شهرداری و نظام‌پزشکی تهران، تامین دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان فرهنگیان، تجهیز اورژانس بیمارستان فرهنگیان» از پیشنهادات و تعهدات اعضای هیات مدیره مجمع خیرین کشور در این دیدار بود.

در پایان این دیدار، اعضای هیات مدیره مجمع خیرین کشور، پس از صرف شام در کنار وزیر آموزش و پرورش، با اهدای یک تابلوی نفیس به دکتر نوری و گرفتن عکس یادگاری، نشست پانزدهم آذر ۱۴۰۰ را در یاد و خاطره‌ها ثبت کردند.

منبع
روابط عمومی مجمع خیرین کشور
لینک کوتاه
https://mkhk.ir /?p=3668

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند